Liceum dla dorosłych – czy warto się w nim kształcić?

girl

Choć obowiązek szkolny wygasa wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia, wiele osób dorosłych staje przed koniecznością uzupełnienia wykształcenia nawet po wielu latach pracy. Konieczność ta motywowana jest szansą na podjęcie lepiej płatnej pracy albo awansem. Choć mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno, im człowiek starszy, tym wolniej przyswaja nową wiedzę i umiejętności.

Na szczęście kadra pedagogiczna liceum dla dorosłych ma odpowiednie kompetencje, żeby objąć opieką nawet osoby, które mają kilku- lub kilkunastoletnią przerwę w nauce i oczekują pomocy dydaktycznej. Systematycznie wysyłane materiały z każdych zajęć pomagają utrwalić wiedzę i spokojnie przygotować się do zdawania egzaminu maturalnego.

Kto może podjąć naukę w liceum dla dorosłych

Licea dla dorosłych powstają z myślą o osobach, które:

  • ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową lub gimnazjum (czasem także zasadniczą szkołę zawodową/szkołę branżową)
  • ukończyły 18 lat lub ukończą w roku kalendarzowym, w którym rozpoczynają naukę
  • z uwagi na obowiązki rodzinne lub pracę nie mają możliwość kształcenia w szkole dziennej
  • ze względów zawodowych w szybki i skuteczny sposób muszą zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę

Co ważne, liceum dla dorosłych to doskonała opcja dla osób, które nie mają środków na finansowanie nauki, ponieważ oferuje swoim słuchaczom minimum formalności podczas rekrutacji, brak czesnego i wpisowego oraz dostęp do materiałów dydaktycznych przez Internet.

Wybór liceum dla dorosłych to wybór bezpiecznej ścieżki dokształcania się

Liceum dla dorosłych to placówka mająca takie same uprawnienia jak inne szkoły publiczne, która realizuje program Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po zakończeniu nauki absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły, a po zdaniu matury również świadectwo maturalne na druku MEN. Czas trwania nauki to 3 lata, czyli 6 semestrów albo 4 lata, czyli 8 semestrów. Tryb nauki dostosowany jest do potrzeb osób pracujących zawodowo oraz mających obowiązki rodzinne. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele co 2 tygodnie. System zaoczny umożliwia spokojne przygotowywanie się do kolejnych zajęć, bez konieczności przeorganizowywania codziennego życia. Część liceów dla dorosłych oferuje także naukę w trybie wieczorowym lub dziennym.

Zdanie matury w liceum dla dorosłych daje możliwość kontynuowania nauki na studiach.

Czego będę się uczył w liceum zaocznym dla dorosłych

W liceum dla dorosłych obowiązuje nauka takich samych przedmiotów jak w liceum, do którego uczęszcza młodzież. Przedmioty dobierane są zgodnie z wymogami programu nauczania Ministerstwa Edukacji Narodowej, dlatego w planach zajęć znajdują się takie zajęcia jak: język polski, WOS, historia, matematyka, chemia, podstawy przedsiębiorczości, fizyka, biologia, informatyka, geografia oraz język obcy.

Jakie dodatkowe korzyści zyskuje osoba, podejmująca naukę w liceum dla dorosłych

Słuchacze liceów dla dorosłych otrzymują legitymacje uczniowskie, która uprawniają do korzystania ze zniżek na bilety komunikacji miejskiej oraz w różnych wskazanych ustawowo miejscach. Zaświadczenia do ZUS/KRUS wydawane są za darmo już przy zapisie.

Dlaczego warto podjąć naukę w liceum dla dorosłych

Rekrutacja do liceów dla dorosłych odbywa się bez egzaminów wstępnych – decyduje kolejność składania zgłoszeń. Brak egzaminu to brak stresu. Osoba, która decyduje się na dokształcanie, zawsze jest dobrze postrzegana przez pracodawcę, bo współczesny rynek pracy wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy. Decyzja o powrocie do szkoły jest więc czytelną informacją o gotowości pracownika na kolejne edukacyjne wyzwania.

Liceum dla dorosłych w Poznaniu to część sieci edukacyjnej funkcjonującej pod wspólna nazwą Plus Edukacja (plusedukacja.pl). Dzięki nowoczesnemu podejściu, edukacja dorosłych staje się przyjemnością. Wykwalifikowana kadra i dobrze wyposażone pracownie sprzyjają przyswajaniu wiedzy w szybkim tempie, a możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu popularnych kierunków liceów, szkół policealnych i kursów sprawia, że każda zmotywowana osoba dorosła ma szansę na uzupełnienie wykształcenia tak szybko i skutecznie, jak to tylko możliwe.

Przy współpracy z: Szkoły Spwodz

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*