Kursy na żurawie wieżowe – jakie dają uprawnienia i jak wygląda szkolenie

kurs-na-zurawie-wiezowe-warszawa

Operator żurawia wieżowego – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się kierowaniem i kontrolą dźwigu używanego do pracy na placu budowy. To bardzo odpowiedzialna i stresująca praca – operator odpowiada nie tylko za prawidłowe czynności wykonywane na budowie, ale także za bezpieczeństwo swoje i innych osób. Z drugiej strony – jest to zawód poszukiwany na rynku pracy, a operatorzy dźwigów nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Wiele osób zauważa tą tendencję i dlatego kursy na żurawie wieżowe stają się coraz bardziej popularne.

Kursy na żurawie wieżowe – kto może do nich przystąpić

Praca jako operator żurawia dźwigowego wymaga niezbędnej wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz predyspozycji psychicznych (między innymi spokoju, opanowania i umiejętności radzenia sobie ze stresem). Nie każda osoba pracująca na budowie może podjąć się tego zajęcia. Aby pracować w tym zawodzie niezbędne jest ukończenie specjalistycznych szkoleń – do których zaliczają się kursy na żurawie wieżowe.Szkolenia tego typu są coraz bardziej powszechne, więc niemal każdy – kto ma ochotę i odpowiednie predyspozycje – może z nich skorzystać. Jednak należy pamiętać o tym, iż – ze względu na specyfikę zawodu – kursy na żurawie wieżowe są przeznaczone dla osób, które spełniają określone wymagania:

 • mają ukończone 18 lat,
 • posiadają co najmniej wykształcenie podstawowe,
 • przedstawią zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w kursie (zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym).

Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny – operator żurawia wieżowego musi charakteryzować się dobrym zdrowiem (wykluczeniem jest padaczka bądź zły wzrok), a dodatkowo powinien posiadać umiejętność koncentracji oraz właściwej reakcji (stąd wymagania dotyczące psychotestów).

Kursy na żurawie wieżowe – zakres tematyczny

Wszystkie kursy na żurawie wieżowe mają jeden cel – teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu. Kursanci mogą uzyskać odpowiednie uprawnienia bądź – jeżeli już je posiadają – podnieść swoje kwalifikacje. Kursy na żurawie wieżowe składają się z części teoretyczne oraz praktycznej i obejmują następujące zagadnienia:

 • typy i budowa żurawi wieżowych,
 • bezpieczna eksploatacja,
 • obowiązki operatora,
 • czynności operatora żurawi przed, podczas i po pracy,
 • ogólne wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa,
 • informacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • wiadomości o Dozorze Technicznym,
 • zajęcia praktyczne odbywające się na żurawiu.

Ukończenie kursu na żurawie wieżowe musi być zakończone egzaminem przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego – tylko w ten sposób można uzyskać wszystkie niezbędne uprawnienia.

Źródło:http://atest.edu.pl/szkolenia/kurs-na-zurawie-wiezowe/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*