Jak bezpiecznie przetrwać dniówkę na dachu?

working-on-roofs

Zadziwiający jest fakt, że praktyczne zasady związane z zachowaniem bezpieczeństwa podczas prac na dachu, nie zostały nigdzie formalnie zapisane. Nie ma więc sensu szukać ich w kodeksach z przepisami bhp, by właściwie przygotować się do pracy. Najbardziej praktyczne i cenne dla samego pracownika wytyczne, jakie da się odnaleźć, pochodzą z doświadczeń dotychczasowych pracowników. Jeśli jednak chce się odnaleźć zapisy prawne, należy sięgnąć do rozporządzenia Ministra Infrastruktury, omawiającego kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie realizacji prac budowlanych. Drugim źródłem jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, mówiące bardzo ogólnie o kwestiach BHP.

Zasady bezpieczeństwa

Część obowiązujących w tej kwestii zasad wiąże się po prostu z logiki i logicznego myślenia. Inne rozwijane były w trakcie wykonywania konkretnych prac, kształtowało je więc doświadczenie i spostrzeżenia pracowników. Chociaż, jak wspomniano, nie są zawarte w sztywnych regulacjach o charakterze przepisów, to jednak nie oznacza, że można odpuścić sobie ich stosowanie. Wręcz przeciwnie, pilnowanie ich jest sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Zasady bhp są natomiast rozpisane wobec konkretnych zawodów. W związku z tym, podstawowa zasada związana z wykonywaniem pracy na dachu odnosi się do konieczności schodzenia z wysokiej drabiny będąc skierowanym ku niej twarzą. Musi o tym pamiętać chociażby dekarz. Musi on zachowywać szczególną ostrożność wtedy, gdy czynniki atmosferyczne należą do niekorzystnych. Deszcz i śnieg potęgują ryzyko poślizgnięć, jeśli nie ma się wtedy możliwości rezygnacji z pracy, każdy krok musi być maksymalnie ostrożny, nie można tego bagatelizować. Troska o bezpieczeństwo wyraża się także w odpowiedniej dbałości o sprzęt, z którego się korzysta. Musi on być odpowiednio konserwowany i regularnie sprawdzany, czy nie dochodzi do przetarć albo innych śladów obniżających jego właściwości. Jednym z podstawowych obowiązków jest też nie wykonywanie pracy bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Zabezpieczenie podczas pracy przy krawędziach

Szczególne warunki bezpieczeństwa trzeba zachować, kiedy pracuje się przy samej krawędzi. Trzeba wtedy uważać znacznie bardziej, niż gdy wykonuje się działania na środku dachu. Można wykorzystać na przykład specjalny zbiornik przeznaczony do zakotwiczania linek bezpieczeństwa. Przydaje się on szczególnie osobom wykonującym obróbki w rejonie blacharskim, pracującym przy rynnach czy gzymsach. Zbiorniki tego typu dostępne są w różnych wielkościach, można więc wybrać najlepszy dla swoich potrzeb. Elementy przeznaczone do bezpośredniego zakotwiczenia linki zlokalizowane są na obwodzie zbiornika.

Jeden taki zbiornik możne służyć jednocześnie do zabezpieczenia pozycji trzech osób. Oczywiście, zakotwiczanie linek może się odbywać również przy zastosowaniu innych odpowiednio obciążonych elementów, na przykład skrzyni pełnych piasku. Ważne, by każdy element tworzący taką konstrukcję był odpowiednio wytrzymały i solidny, aby nie było możliwości samoistnego odczepienia się karabińczyka lub zsunięcia liny.

Autorem artykułu jest firma www.krak-zinc.pl producent blachy tytan-cynk.

Polecamy:
https://www.kariera24.info/szkolenia-pracownika-pracodawcy/

1 odpowiedzi "Jak bezpiecznie przetrwać dniówkę na dachu?"

  1. Pracowałem kiedyś jako dekarz. Nie polecam nikomu, choć pieniądze z tego były nawet spore. Stać mnie było na wyjazd do Chorwacji https://www.europol.com.pl/chorwacja. Teraz pracuję w innej pracy i jest już ciężej.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*