Konkurencja na rynku franczyzowym – mamy się czego obawiać?

Franchise

Franczyza to bardzo dobre rozwiązanie biznesowe, z którego od kilkunastu lat coraz chętniej korzystają polscy przedsiębiorcy. Z roku na rok jest coraz więcej zarówno franczyzodawców, jak i franczyzobiorców. Jest to bowiem korzystne zarówno dla jednej, jak i drugiej grupy.

Franczyza stała się w Polsce popularna kilkanaście lat temu. Polega głównie na tym, że można prowadzić biznes pod nazwą i logo sprawdzonej i znanej marki. Franczyzodawca dostarcza praktycznie wszystkiego, co jest potrzebne do prowadzenia biznesu – strategię marketingową, wypracowane zasady działania, możliwość reklamy o sporym zasięgu i przede wszystkim renomę. Wybierając franczyzę nie trzeba się obawiać, że biznes będzie trzeba budować od zera. Sprawdził się on bowiem wielokrotnie na niemal każdym rynku.

Franczyzobiorca otrzymuje gotowe know-how i praktycznie nie musi spędzać czasu na tworzenie strategii, budowanie biznesplanów czy inne myślenie przyszłościowe. Musi natomiast pod tym względem dostosować się do wymagań franczyzodawcy. Jest to jeden z warunków umowy franczyzowej, którą podpisuje się na samym starcie działalności pod znaną marką.

Dlaczego warto wybrać franczyzę?

Osoby, które nie mają za bardzo pomysłu na biznes, a chciałyby pracować na własny rachunek, powinny rozważyć wejście we franczyzę z którąś ze znanych i uznanych firm. Franczyza umożliwia prowadzenie biznesu nawet osobom początkującym, które do tej pory nie miały za wiele wspólnego z mniejszym lub większym biznesem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że franczyzodawca oferuje niemal wszystko poza wsparciem finansowym. Nie da się więc wejść w taki rodzaj biznesu, jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki. Koszty wejścia we franczyzę są różne w zależności od rodzaju działalności czy pozycji firmy na rynku.

Najczęściej jest to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to kwota, którą trzeba wydać między innymi na umowę licencyjną, a także na przystosowanie i wyremontowanie lokalu, w którym będzie prowadzona działalność. Osoby, które nie mają żadnych oszczędności, raczej nie znajdą we franczyzie rozwiązania dla siebie. Warto też pamiętać, że środki na ten biznes powinny pochodzić z kapitału własnego, a nie z kredytu. W tym drugim przypadku franczyzodawca może nie zdecydować się na wejście we współracę.

Czy we franczyzie konkurencja jest duża?

Firmy, które działają na zasadach franczyzy mają swoją renomę, działają na rynku od dłuższego czasu i są dobrze kojarzone przez odbiorców. Dzięki temu franczyzobiorcy nie muszą obawiać się braku klientów czy wielkiej walki z konkurencją. A nawet jeśli, z pewnością otrzymają od franczyzodawcy odpowiednie wytyczne, jak poradzić sobie na konkurencyjnym rynku. Większość firm franczyzowych jest bardzo dobrze znana i klient z pewnością wybierze sprawdzoną markę zamiast produktów czy usług mało znanej firmy. Konkurencji na rynku franczyzowym nie trzeba więc się obawiać, gdyż problemy z nią są o wiele mniejsze niż w przypadku firm, które dopiero rozwijają się i zdobywają rynek.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*