Klimatyzator – jak dobrać odpowiedni do pomieszczenia?

klimatyzator8

Nie ma chyba nowoczesnego wynalazku, który jest bardziej niezbędny do wygodnego życia niż klimatyzacja. Dzisiejsze klimatyzatory – od jednostek okiennych po systemy centralne – dziś są bardziej energooszczędne i ekonomiczne niż kiedykolwiek wcześniej, więc Twoje rachunki za energię nie muszą rosnąć, gdy się ochładzasz.

To cudowne uczucie: przejście z upalnego i wilgotnego sierpniowego powietrza do pomieszczenia, które zostało schłodzone do idealnej domowej temperatury. A przecież klimatyzacja to wciąż stosunkowo nowoczesny wynalazek!

Jak dobrać rozmiar klimatyzatora?

Właściwe dobranie klimatyzatora jest ważne, aby zapewnić chłodzenie domu bez nadmiernego zużycia energii. Klimatyzatory działają poprzez:

  • obniżenie wilgotności

  • obniżenie temperatury.

Większa klimatyzacja nie schłodzi pomieszczenia szybciej i lepiej – ale schłodzi powietrze szybciej, niż jest w stanie usunąć wilgoć, więc powietrze staje się wilgotne i lepkie.

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest jednak łatwy, ponieważ przydatne strony internetowe, zawierają informacje na temat klimatyzatora, które potrafią wyliczyć, jakiego modelu rozmiaru potrzebujesz do swojej wielkości pomieszczenia. Po prostu zmierz wybraną przestrzeń, aby obliczyć metry kwadratowe, które próbujesz ochłodzić, a następnie zapoznaj się z tymi informacjami, aby dowiedzieć się, jakiego sprzętu potrzebujesz dla tej wielkości.

Wybór między różnymi typami klimatyzatorów

Różne typy klimatyzatorów lepiej nadają się do różnych pomieszczeń mieszkalnych. Na przykład, jeśli mieszkasz w miejscu, w którym przez większość roku panuje intensywne ciepło, prawdopodobnie będziesz potrzebować klimatyzatora dzielonego lub centralnego. Ale jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie zainstalować centralnego powietrza w swoim domu, być może będziesz musiał spojrzeć na jednostkę okienną lub przenośny klimatyzator.

Przed podjęciem decyzji o zakupie należy również pamiętać o doborze klimatyzatora – posiadanie niewłaściwego rozmiaru klimatyzatora do pomieszczenia może zwiększyć rachunki za energię. Oto kilka opcji, które pomogą Ci podjąć bardziej strategiczną decyzję.

Rodzaje klimatyzatorów centralnych

W przypadku klimatyzatorów centralnych można zazwyczaj wybierać między układem klimatyzacji dzielonej lub kompaktowej. Urządzenia te przepychają powietrze przez kanały wentylacyjne w Twoim domu (jeśli je masz) i są preferowane do domów, w których jest gorąco przez większość roku.

Klimatyzatory dzielone są zwykle składane z dwóch części – zewnętrznej sprężarki i jakiegoś rodzaju wewnętrznego systemu wentylatorów. Głośniejszy element wychodzi na zewnątrz, gdzie hałas i ciepło będą mniej uciążliwe, a chłodne powietrze będzie przepychane kanałami do wnętrza domu. Systemy klimatyzacji kompaktowej to centralne powietrze, często instalowane jako część podwójnego systemu ogrzewania i klimatyzacji. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest już wymuszone ogrzewanie powietrza – najbardziej wydajną i (względnie) najtańszą opcją będzie ta klimatyzacja.

Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.

no text

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*