Depresja u pracownika – gdzie szukać pomocy?

mental-health-3285625_640

Depresję w ostatnich latach można nazwać chorobą cywilizacyjną. W każdym kraju zapada na nią spory odsetek społeczeństwa. Leczenie depresji jest trudne i długotrwałe, co więcej, choroba ma tendencję do nawracania. Warto jednak zadbać o to, by osoba chora jak najszybciej trafiła pod opiekę specjalisty.

Depresja w miejscu pracy nie zawsze jest łatwa do wykrycia. Wielu pracowników z początkami depresji dobrze wykonuje swoje obowiązki zawodowe, nie powodując żadnych problemów, opóźnień i konfliktów. Problemy pojawiają się nieco później, gdy depresja może być już mocno zaawansowana. Wtedy pracownik często jest myślami gdzie indziej, jest zmęczony, ospały, nie ma energii, częściej popełnia błędy. Zdarza się też, że osoby z depresją częściej chorują na choroby somatyczne i biorą zwolnienia lekarskie. Gdy choruje dusza, bardzo często zaczyna też chorować ciało. Jeśli depresja się rozwija, a wszyscy poza daną osobą doskonale to widzą, warto zasugerować jej wizytę u specjalisty i profesjonalną terapię.

Jak wygląda leczenie depresji?

Leczenie depresji nigdy nie wygląda tak samo, wszystko zależy od indywidualnego przypadku, stopnia zaawansowania choroby oraz konkretnych objawów. Często w dosyć poważnych stanach konieczne może być podawanie leków, które złagodzą objawy i nieco stonują codzienny nastrój. Sama farmakologia w walce z depresją nigdy jednak nie będzie wystarczająca. Konieczna jest również terapia u doświadczonego psychoterapeuty, który ma wiedze i kwalifikacje do zajmowania się także trudnymi przypadkami. Jeśli mamy kiepski nastrój utrzymujący się długimi tygodniami, a powoli pojawia się też poczucie, że nasze życie nie ma sensu, warto szukać pomocy profesjonalistów. Jeśli natomiast ktoś z naszych bliskich cierpi na depresję, warto umiejętnie z nim rozmawiać i darować sobie popularne slogany typu weź się w garść czy będzie dobrze. Osoby cierpiące na depresję potrzebują wsparcia i zrozumienia, a nie dodatkowego dołowania ich słowami, które wcale nie pomagają i nie wnoszą nic dobrego.

Poszukiwania dobrego terapeuty

Choć na rynku usług psychologicznych można w ostatnim czasie zaobserwować spore zatłoczenie, w rzeczywistości wcale nie jest prosto znaleźć dobrego i sprawdzonego terapeutę. Powinien to być specjalista z dużym doświadczeniem, wiedzą, a także pozytywnymi opiniami wśród tych klientów, którzy już korzystali z jego usług. Warto również mieć świadomość, że jesteśmy raczej skazani na korzystanie z usług prywatnych. W ramach państwowej służby zdrowia umówienie się na wizytę z psychologiem graniczy z cudem, a na wizytę czeka się wiele miesięcy. Dlatego zdecydowanie lepiej jest szukać osób przyjmujących prywatnie. W przypadku ciężkich zaburzeń, a takim niewątpliwie jest depresja, nie powinno się czekać wiele miesięcy na pierwszą wizytę. Jeśli interesuje nas psychoterapia białystok, zwracajmy uwagę na znanych i sprawdzonych specjalistów w tym mieście. Nie kierujmy się tez przy wyborze kryterium ceny. Koszty terapii nie muszą być niskie, najważniejsze, aby była skuteczna.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*