Kierowca lawety – kto może wykonywać ten zawód?

pexels-photo-543605

Dla fanów motoryzacji praca w pomocy drogowej to wymarzone zajęcie. Możliwość prowadzenia lawety czy auto lawety o potężnych możliwościach, nieustanny ruch oraz udział w wymagających akcjach. Czy jednak jest to praca dla każdego? Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby zostać kierowcą lawety oraz wykonywać autoholowanie?

Jakie prawo jazdy na lawetę?

Kierowcą zawodowym określa się zazwyczaj osobę, którą posiada przynajmniej prawo jazdy kategorii C. Jednak zawód kierowcy mogą wykonywać także osoby, które mają prawo jazdy kategorii B. Jest to dozwolone nawet wtedy, gdy praca kierowcy będzie polegać na przewożeniu bardzo dużych ciężarów z wykorzystaniem auto lawety. Praktyka jednak pokazuje, że podstawowe kategorie prawa jazdy nie dają dużych możliwości. Prowadzenie samochodu osobowego znacząco odbiega od jazdy lawetą, dodatkowo, część z tych pojazdów jest wyposażona w dźwigi HDS, służącego do wciągania samochodów spoza drogi, jak również w specjalistyczne urządzenia, które kierowca musi umieć obsługiwać. Dlatego, zanim kierowca zacznie jeździć za kółkiem auto lawety i będzie realizował holowanie Niemcy, powinien zdobyć odpowiednie doświadczenie.

Jakie predyspozycje powinien mieć kierowca lawety?

20170513_084901_640x480Przede wszystkim kierowca lawety musi być gotowy na pracę w niesprzyjających warunkach na drodze. Deszcz, mgła, śnieg, czy śliska nawierzchnia sprawiają, że ilość wezwań pomocy drogowej wzrasta. Kierowca lawety musi być gotowy na nagłe wezwania i szybko na nie reagować. Pomoc drogowa pracuje zwykle 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, więc trzeba mieć świadomość, że to praca, którą trzeba będzie wykonywać również nocą. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie pracy nocami lub na samą myśl o siadaniu za kółkiem w deszcz dostaje dreszczy, to zdecydowanie powinien zapomnieć o pracy w charakterze kierowcy lawety. Pracownicy pomocy drogowej nieustannie stykają się z niebezpieczeństwem. Począwszy od prac drogowych, po których jeżdżą też inne pojazdy, po obcowanie z ciężkim sprzętem i pojazdami, które trzeba umieć odpowiednio zabezpieczyć. To wszystko oznacza, że kierowca lawety musi być wyjątkowo ostrożny, opanowany, skupiony i odporny na stres. Poza tym nie wolno zapominać, że kierowca lawety jest po to, by służyć pomocą klientom, więc musi też umieć odnaleźć się w każdej sytuacji i zorganizować swoją pracę tak, by wszystko przebiegło sprawnie.

Nie da się ukryć, że praca w charakterze kierowcy lawety wcale nie jest taka słodka, jak się wielu wydaje. Samo posiadanie prawa jazdy i zamiłowania do motoryzacji nie gwarantują też, że każdy może zostać kierowcą lawety. Potrzeba tutaj odpowiednich umiejętności oraz wiedzy, którymi trzeba wykazać się w praktyce. Poza tym nie zapominajmy, że kandydat na kierowcę lawety musi też określone cechy, o których wspominaliśmy wyżej. Jeśli mimo wszystko wydacie Ci, że praca w charakterze kierowcy lawety jest dla Ciebie, to nie pozostaje nic innego jak złożyć aplikację do wybranej przez siebie firmy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*