Karta debetowa czy karta kredytowa?

credit-cards-1583534_640

Karty płatnicze w dzisiejszym świecie stanowią fundamentalne narzędzie płatnicze. Zakładając konto osobiste, zwykle każdy otrzymuje do niego kartę debetową. Kartą debetową można robić zakupy zazwyczaj tylko do kwoty, która jest na danym rachunku bankowym lub z debetem określonym przez bank. Jednak zazwyczaj jest on niewielki. Karta kredytowa jest bardzo przydatnym narzędziem, jeśli w danym miesiącu posiadaczowi karty wynikną niezaplanowane wydatki. Może on wtedy wykorzystać środki dostępne na karcie kredytowej. Jest to nic innego, jak zadłużenie na rachunku kredytowym, dlatego też posiadacz takiej karty będzie musiał uregulować swoje zobowiązania w następnym miesiącu. Jeśli jednak tego nie zrobi, od pobranego kredytu, bank może naliczać odsetki.

Zastosowanie karty debetowej

Kartą debetową można płacić za zakupy w każdym sklepie lub punkcie usługowym wyposażonym w terminal płatniczy. Dodatkowo w większości przypadkach można ją wykorzystać podczas zakupów internetowych. Ponadto można nią, bez żadnych dodatkowych kosztów, wybierać pieniądze z bankomatu. Dużą zaletą karty debetowej jest, to, że w większości przypadków można nią płacić za zakupy tylko do limitu środków na koncie. Dlatego używanie karty debetowej wiąże się z łatwością kontrolowania wydatków. O ile podczas wyrabiania karty debetowej, można wnioskować o limit debetowy, to zdecydowaną różnicą w stosunku do karty kredytowej jest to, że będzie można z niej skorzystać, dopiero gdy wykorzysta się wszystkie dostępne środki na rachunku bankowym. Karta kredytowa jest cały czas dostępna do dyspozycji jej posiadacza.

Zastosowanie karty kredytowej

Kartą kredytową podobnie jak w przypadku karty debetowej, można płacić za wszelkiego rodzaju zakupy stacjonarne i internetowe. Co więcej, w niektórych przypadkach za zakupy internetowe dokonamy płatności tylko poprzez kartę kredytową. Jeśli korzysta się z niej rozsądnie, jej największą zaletą jest to, że można nią płacić za wszystkie niezaplanowane wydatki. Należy jednak pamiętać o tym, aby ją spłacać w terminie bezodsetkowym. Spłata jej po tym okresie, wiąże się z wysokimi kosztami spłaty kredytu. Karta kredytowa jest połączona z rachunkiem kredytowym, do którego posiadacz jej ma cały czas dostęp. Jednak przelew z takiego rachunku może wiązać się z dodatkowymi, niebotycznymi kosztami. Podobnie jak w przypadku wybrania w bankomacie gotówki.

Zarówno karta debetowa czy kredytowa mają swoje zalety i wady. Ich wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i umiejętności zachowania dyscypliny.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*