Kariera w ogrodnictwie – na jakie szkolenie warto się wybrać?

grow-waterworks-garden_planting-out-seedlings

Planując swoją karierę zawodową warto skupić się na swoich upodobaniach i predyspozycjach do uprawiania konkretnego zawodu, który nie tylko przyniesie oczekiwany dochód, ale także będzie pasją, którą dzięki pracy zawodowej można rozwijać. Miłośnicy obcowania z naturą, roślinnością powinni pomyśleć o kursach ogrodniczych, które pozwolą poznać wiedzę z dziedziny pielęgnacji ogrodu, zakładania ogrodu czy stosowania odpowiednich środków ochrony roślin.

Perspektywa zrobienia kariery w ogrodnictwie jest korzystna i osiągalna, ponieważ zarówno osoby prywatne posiadające ogrody a niedysponujące profesjonalną wiedzą poszukują do opieki nad nim osób posiadających fachową wiedzę, które wszystkie niezbędne prace wykonają. Również instytucje są zainteresowane współpracą z ludźmi zajmującymi się zawodowo ogrodnictwem, którzy zajmą się terenami zielonymi na terenie instytucji lub nawet całego miasta lub gminy.

Kurs pielęgnacji ogrodów

sztuczne drzewa - naturalnie wyglądające dekoracje

Ciekawy sposób na wystrój ogrodu

Przystępując do takiego kursu uczestnicy mają możliwość teoretycznego i praktycznego zapoznania się z pracami ogrodniczymi i nauczeniem się wymagań, jakie konkretne rośliny muszą mieć spełnione, aby rosły i kwitły na danym terenie. Uczestnik po ukończeniu kursu potrafi dokonać właściwego wyboru roślin, zna sposób ich uprawy oraz pielęgnacji takich roślin jak: byliny, drzewa, trawniki, warzywa oraz umie zastosować skuteczne techniki i preparaty ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.

Umiejętności nabyte podczas szkolenia na kursie pielęgnacji ogrodów:

 • Przygotowanie terenu pod sadzenie konkretnych roślin.
 • Zasady pielęgnacji ogrodu przez cały rok, uwzględniając praktyczne zajęcia w wybranym przez organizatorów ogrodzie.
 • Zakładanie kwietników, rabat, czyli nauka sadzenia poszczególnych roślin, palikowanie drzew.
 • Przycinanie krzewów, formowanie żywopłotów, przesadzanie drzew i krzewów
 • Porządki konieczne do zrobienia w ogrodzie o każdej porze roku, prawidłowe nawadnianie gleby w okresie wiosna, lato, jesień oraz prawidłowe zabezpieczenie roślin na okres zimowy.

Kurs prowadzony jest przez doświadczonych ogrodników, którzy nabyli wiedzę podczas studiów ogrodniczych i przez wiele lat udoskonalali ją w praktyce, uczestnicy kursu mogą konsultować się i zadawać pytania. Ukończenie szkolenia kończy się otrzymaniem dyplomu potwierdzającego nabyte umiejętności.

Kurs projektowania ogrodów

Podczas takiego kursu kursanci będą mieli możliwość poznawania krok po kroku zadań, jakie są stawiane przed projektantem zieleni, uczestnicy szkolenia po jego ukończeniu będą dysponowali wiedzą z zakresu sposobów projektowania i tworzenia ogrodów na różnej powierzchni, dzięki czemu staną się profesjonalnymi kreatorami terenu.

Projektanci zieleni są obecnie poszukiwaniu na rynku pracy, mogą wykonywać zlecenia na stworzenie ogrodów od podstaw, potrafią zaproponować klientowi swoje propozycje na zaaranżowanie ogrodu a następnie wcielić je w życie. Ponadto klient nieposiadający czasu na samodzielne zajmowanie się już istniejącym ogrodem, może zawrzeć stałą współpracę z projektantem ogrodów w zakresie jego stałej pielęgnacji i wdrażania nowych, równie ciekawych rozwiązań.

Umiejętności nabyte podczas szkolenia na kursie projektowania ogrodów

 • Zapoznanie się z ofertą klienta i przygotowanie projektu zagospodarowania ogrodu, sporządzenie kosztorysu.
 • Wiedza teoretyczna związana z architekturą krajobrazu.
 • Umiejętne podzielenie powierzchni ogrodu na wprowadzenie odpowiednich elementów kompozycji.
 • Rozpoznanie uwarunkowania przyrodniczego na zastanym terenie i możliwości finansowych klienta na przeprowadzenie zaprojektowanych prac.
 • Prawidłowy dobór roślin, przygotowanie gleby i wykonanie projektu zgodnie z założeniami.

Zrobieni kariery w ogrodnictwie jest możliwe, ale trzeba stale aktualizować wiedzę, zdobywać nowe doświadczenia, aby zaskoczyć klientów swoją inwencją twórczą, która wyrażona byłaby w projektowaniu architektury krajobrazu oraz prawidłowej i fachowej pielęgnacji ogrodu. Ludzie posiadający specjalistyczną wiedzę są poszukiwaniu na rynku i osiągają dobre dochody.

Warto również zapoznać się z innymi ciekawymi rozwiązaniami jakie warto stosować w swoich projektach ogrodowych. Szczegóły na stronie http://bdburchex.com.pl/group/ploty-tarasowe-i-ogrodowe-producent

1 odpowiedzi "Kariera w ogrodnictwie – na jakie szkolenie warto się wybrać?"

 1. Taki kurs powinni przejść wszyscy pracownicy firm zajmujący się utrzymaniem zieleni w miastach. Uważam, że zieleń osiedlowa i jej utrzymanie wymaga wykwalifikowanej kadry przede wszystkim.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*