Jak zdobyć klientów na catering biznesowy – praktyczne wskazówki

163

Jeśli prowadzimy restaurację albo dużą kuchnie, to z reguły prędzej czy później zaczynamy się zastanawiać nad wejściem na rynek cateringu biznesowego. To dość intratna część rynku gastronomicznego, do tego możemy tu często liczyć na regularne zlecenia, co przecież nie jest częste w tej branży. Jak więc zacząć i odpowiednio wypromować swoją działalność w tym zakresie?

Poczęstuj klienta

Obok twojej restauracji mieści się siedziba dużej firmy? Można po prostu ich za darmo poczęstować swoimi potrawami. Aby nie kosztowało nas to za dużo, może być to tylko mała przekąska. Ważne jednak, by była naprawdę smaczna. Dzięki temu pracownicy takiej firmy, w tym osoby decyzyjne, cieplej spojrzą na naszą restaurację i być może pomyślą o naszych usługach, gdy będą organizowali jakiś event czy spotkanie pracownicze. Oczywiście po poczęstunku warto wysłać do takiej firmy ofertę i podkreślić, że catering biznesowy to jedna z naszych specjalności.

Wyślij oferty

Ale nie tylko w tym przypadku warto wysłać ofertę. Najlepiej po prostu sporządzić listę firm, które mogą być zainteresowane naszymi usługami i przedstawić im się z jak najlepszej strony. Możemy wypunktować w ofercie najlepsze naszym zdaniem potrawy do cateringu. Jeśli mamy już pewne doświadczenie, warto napisać, dla jakich klientów już pracowaliśmy.

Załóż bloga

W Polsce jest naprawdę mnóstwo blogów kulinarnych. Jednak tych poświęconych cateringowi biznesowemu jest ciągle stosunkowo niewiele. A więc dobrze poprowadzony taki blog, mógłby nas wyróżnić na rynku. Wykreowałby nas jako ekspertów w tej dziedzinie, promował nasze usługi i – co bardzo ważne – pomógł w pozycjonowaniu naszej firmy czy restauracji w internecie. Warto jednak pamiętać, że by taki blog odniósł sukces, musi być profesjonalnie prowadzony i w miarę często aktualizowany.

Promuj się w mediach społecznościowych

Analogicznie, dobrym pomysłem jest prowadzenie kont na głównych serwisach społecznościowych. Fan Page na Facebooku to już standard, więc jeśli chcemy pozyskiwać klientów biznesowych, warto utworzyć specjalną stronę właśnie dla cateringu. Możemy też pomyśleć nad kontami na innych serwisach, na przykład na Twitterze czy też na YouTubie, o ile mamy możliwość nagrywania filmów.

Szukaj partnerów

Biznes cateringowy jest ściśle powiązany z lokalami, w których organizowane są eventy. Są to hotele, sale konferencyjne czy specjalne budynki, przeznaczone na takie imprezy. Warto postarać się z nimi nawiązać współpracę. Jeśli nam to się uda, to nasze usługi będą oferowane w pakiecie. Czyli jeśli jakaś firma zgłosi się do hotelu, że chce zorganizować tam event czy większe spotkanie, to przedstawiciele obiektu od razu zapytają, czy jest potrzebny też catering. Jeśli będzie, zaproponują nas. Oczywiście taka współpraca powinna działać w dwie strony. Musimy też pamiętać, że część obiektów, np. hotelowych, ma swoje własne restauracje i to one zapewniają catering na takie imprezy. Mimo wszystko, warto się postarać o takich partnerów, bo to często jest najskuteczniejsza metoda na pozyskiwanie klientów.

Porady dotarczył nam producent opakowań, firma http://www.ajk-opakowania.eu/ – dziękujemy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*