Kariera spawacza czyli specyfika spawania hybrydowego

creating-a-safe-welding-environment-0

Jak w większości innych technologii, tak również w takich czynnościach, jak spawanie można zauważyć zmieniające się technologie, ułatwiające pracę specjalistom w wykonywaniu codziennych obowiązków. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o spawaniu hybrydowym, które charakteryzuje się pewną specyfiką oraz przynosi wymierne korzyści- zobaczmy jakie.

Co to jest spawanie hybrydowe?

Zacznijmy od tego, że spawanie hybrydowe łączy w sobie cechy spawania laserowego ze spawaniem w osłonie gazowej. Dzięki temu uzyskujemy szybki proces i elastyczny materiał powstały w miejscu samego spawania. Stawiając na tradycyjną metodę spawania możemy narazić się na niekontrolowane odkształcenia w spawanych konstrukcjach. Często okazuje się również, że wady w wyniku niewłaściwego spawania mogą ujawnić się dopiero w czasie użytkowania. Dlatego też powstało spawanie hybrydowe, które eliminuje niepożądane efekty związane z samą pracą. Sam proces powstał specjalnie z myślą o unowocześnieniu całego procesu, powstawanie wysokiej jakości produktów, które powstają w szybki sposób i przy użyciu głównej wiązki cieplnej, jaką jest laser.

Jakie są zalety spawania hybrydowego?

Dzięki wprowadzeniu innowacyjnej metody spawania uzyskać można optymalny efekt oddziaływania obydwu źródeł ciepła, dzięki czemu uzyskać można zalety wynikające z wykorzystania każdej z metod spawania, a niższa szybkość chłodzenia wpływa na obniżenie twardości spoin. Do zalet należy zaliczyć dużą tolerancję przygotowanego złącza, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów samej pracy. Korzystając ze spawania hybrydowego można ograniczyć konieczność stosowania ukosowania brzegów elementów łączonych, a materiał pozwala na regulowanie składu chemicznego i jego właściwości. Kolejna zaleta tej metody spawania to duża prędkość oraz wysoka wydajność samego spawania. Decydując się na spawanie hybrydowe można liczyć na stosunkowo niską energię liniową, a także niskie koszty transportu.

Zastosowanie spawania hybrydowego

Najczęściej spawanie hybrydowe wykorzystuje się w procesie łączenia blach doczołowo, najczęściej o grubości między 2, a 10 mm, spawania rur, a także tworzenia spoin pachwinowych. Ten sposób spawania wykorzystuje się najczęściej do tworzenia karoserii samochodowych, a także w przemyśle stoczniowym i do spawania rur.

Parę słów o przemyśle

Praktycznie każda gałąź przemysłu, niezależnie od tego, czym się zajmuje stawia na nowe rozwiązania, które przyspieszą sam proces tworzenia oraz wpłyną na jakość wykonywanego tworzywa. Dobra wiadomość jest taka, że nowe rozwiązania, wprowadzane do przemysłu są łatwe do przyswojenia i każdy chcący nauczyć się nowych technologii ma możliwość nauki ich w dość łatwy i przystępny sposób. Nowe technologie mają również inny plus- pojawiają się w praktycznie każdej dziedzinie życia, dzięki czemu można liczyć na poprawę jakości produktów dostępnych na rynku. Spawanie i jego rodzaj, jak widać powyżej, ma ogromny wpływ na jakość dość istotnych części życia.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*