Kariera programisty systemów urządzeń mobilnych

designer drawing website development wireframe

Wielu młodych ludzi marzy o pracy, jako informatyk. Nie mają oni jednak pojęcia o tym, czym zajmuje się programista aplikacji. Wydaje im się, że praca ta polega tylko na prostych czynnościach przy komputerze. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Praca programisty nie jest łatwa. Wymaga wiele poświęceń i zaangażowania. Dodatkowo, aby zostać zawodowym programistą konieczne jest ukończenie studiów, które nie są wcale takie proste, a matematyka to podstawa do ich ukończenia, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Jak wygląda praca programisty aplikacji na urządzenia przenośne?

Praca programisty nie jest łatwa. Może on pracować w wielkiej korporacji, lub na własną rękę. Osoba pisząca aplikacje na urządzenia mobilne, typu telefony, smartphony, tablety, musi znać potrzeby rynku. Konieczna jest również znajomość języków programowania i posiadanie odpowiedniego sprzętu. Jeżeli praca wykonywana jest na zlecenie w korporacji, to zazwyczaj sprzęt i wszystkie konieczne narzędzia są dostarczane przez pracodawcę. Programista nie ma określonego czasu pracy. Zazwyczaj jest to umowa, która polega na zrobieniu określonego zadania w danym terminie. Może pracować 2 godziny dziennie, a może i 8.

Ważne żeby wyrobił się w planowanym terminie

Programiści otrzymują wiele przywilejów od swoich pracodawców. Zazwyczaj są to karnety na siłownię, basen, a także bilety do kina teatru. Praktycznie każda szanująca się firma, oferuje swoim programistom prywatną opiekę zdrowotną. Mają naprawdę godziwe warunku pracy, a to wszystko po to, aby pracowało im się jak najlepiej i byli wydajnymi pracownikami. Ich praca nie polega jednak na siedzeniu przed komputerem i graniu w gry, dlatego jest tak cenne. Nie wszyscy zdają sobie jednak z tego sprawę. Z tego też powodu, co jakiś czas zdarzają się śmieszne oferty pracy, na które nikt nie odpowiada. Dziś w naszym kraju, osoba z wykształceniem programistycznym wybiera pracodawcę, a nie pracodawca programistę. Osoby pracujące w innych branżach, nie potrafią sobie takiej sytuacji nawet wyobrazić.

Jakie języki programowania powinien znać programista?

Programista powinien znać wiele języków programowania. Jeżeli jednak zajmuje się głównie aplikacjami na urządzenia mobilne, to powinien znać języki takie jak „C#”, „Java”, czy „.NET”. Dzięki takiej wiedzy jest w stanie stworzyć program, który może przynieść ogromną rozpoznawalność i zyski firmie. Oczywiście oprócz tego konieczny jest ciekawy pomysł na program, czy grę. Zazwyczaj programiści mają wiedzę jak stworzyć program, lecz pomysł podsuwa im zleceniodawca. Wielu programistów nie zna wszystkich języków programowania. Jest to ciężkie do osiągnięcia. Zazwyczaj specjalizują się w jednym, dwóch językach programowania. Bardzo mało jest programistów „.NET” natomiast dużo zna język „Java”, którego używa się coraz więcej. Zobacz również ciekawą opcję jaką jest kurs programowania: http://www.podarujkarte.pl/pomysl-na-prezent/kurs-programowania-dla-nastolatkow/.

Gdzie pracuje? Ile zarabia programista?

Programista doceniany zazwyczaj jest w dużych miastach. Jeżeli jest od urządzeń mobilnych to pracuje szczególnie w firmach związanych z takim właśnie sprzętem. Zależnie od miasta początkowe zarobki wahają się w kwocie 3-5 tysięcy złotych. Po dwóch latach pracy, programista, który zdobył doświadczenie może liczyć na kwotę 8-10 tysięcy złotych, a czasem i więcej. Tak stawki wyglądają w naszym kraju. Dla tych, którzy chcą zarabiać więcej, koniecznie jest podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę. Przykładowo w Niemczech programista „.NET” zarabia około 35Euro na godzinę. Co daje w przeliczeniu dużo wyższą kwotę miesięczną, niż zarobki w Polsce.

Nie każdy jednak chce wyjeżdżać, a patrząc na przeciętne zarobki Polaków, to programiści i tak zarabiają ogromne sumy pieniędzy. Im większy staż tym lepiej. Warto również, gdy programista ma swoje portfolio, z programami swojego autorstwa. Może wtedy liczyć na większe sumy pieniędzy. Stawki zazwyczaj są ustalane indywidualnie, dlatego warto mieć na uwadze, że kwoty podane to tylko zarobki orientacyjne. Mogą być one większe. Mniejsze jednak na pewno nie są. Jeżeli ktoś jeszcze zastanawia się czy warto być programistą to patrząc na zarobki powinien mieć pewność, że warto.

Informacje na temat pracy programisty aplikacji mobilnych dostarczył nam portal http://pollyart.pl – dziękujemy!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*