Kariera grzybiarza – gdzie nauczyć się fachu? Ile można zarobić?

Mushroom-Society-SLMag-Austen-Diamond-Photography-2

Zbieranie grzybów to dość ciekawe hobby. Warto się nim zainteresować, ponieważ polskie przepisy pozwalają na nieograniczone wynoszenie tych plonów z lasu. Można zatem w pełni korzystać z dóbr natury na własny użytek albo sprzedawać je osobom nie lubiącym chodzić po lasach lub nie mającym na to czasu.

Jak nauczyć się fachu grzybiarza?

Nauka zasad rządzących zbieraniem grzybów to zadanie czasochłonne. Tak samo zresztą jak i przyswajanie wiedzy z innych dziedzin. Na początku wiedzy jest aż nadto, a dopiero po jakimś czasie można ją sobie usystematyzować w głowie.

Istnieją w zasadzie dwa sposoby na naukę fachu grzybiarza. Pierwszy z nich to po prostu samodzielne przyswajanie informacji. Dostęp do Internetu powoduje, że można korzystać z niezliczonych źródeł wiedzy. Da się zatem dotrzeć do interesujących kwestii i zgłębić je nieraz zupełnie za darmo. Warto także kupować lub wypożyczać książki dotyczące tematu. Na rynku dostępnych jest wiele publikacji, które pomagają chociażby w rozpoznaniu gatunków grzybów. Najlepiej wybrać te, które zawierają wiele zdjęć, aby można było zapamiętać jak dane okazy wyglądają. W niektórych lekturach są także obrazowe porównania rodzajów podobnych (co może być zdradliwe, bo któryś z nich może być trujący).

Poza tym konieczna jest chęć zrozumienia, co wolno robić, a czego nie. Wskazówki na ten temat również znajdują się w niejednym przewodniku książkowym. Na pewno jedna z nich jest taka, że nie zbiera się grzybów, co do których nie ma się stuprocentowej pewności, że są tymi, którymi wydaje się, że są. Lepiej zebrać mniej, ale cieszyć się dobrym zdrowiem. Podstawową wskazówką jest też to, że zbiera się plony, zostawiając grzybnię w spokoju. Istnieje jeszcze wiele innych pomocnych wytycznych, z którymi przyszły grzybiarz musi się zapoznać.

Dobrze jest także wybierać się na wycieczkę do lasu z osobami lepiej obeznanymi w temacie grzybobrania. Mogą one wskazać na żywo wiele przydatnych drobiazgów, o których być może w książkach próżno szukać informacji. Zawsze dobrze jest uczyć się od profesjonalistów. Jeżeli wiec zna się jakiegoś zapalonego grzybiarza, warto poprosić go o pomoc i wspólną wyprawę.

Nauka we własnym zakresie to jednak nie jedyna możliwość. Warto na tyle, na ile to możliwe, korzystać ze szkoleń. Można wziąć udział na przykład w kursie grzyboznawcy albo w szkoleniu na klasyfikatora grzybów świeżych. Są to jednak kursy dla już bardziej doświadczonych w fachu osób. Początkową wiedzę trzeba i tak zdobyć samodzielnie lub z pomocą osób bardziej znających się na tym temacie. Bieżącą pomoc można uzyskać chociażby na forum grzybiarskim.

Zarobki grzybiarza

Grzybiarz, który sprzedaje swoje zbiory zarabia jedynie w sezonie. Wiele zależy od warunków pogodowych, sprzyjających wzrostowi. Taka osoba może zarabiać, sprzedając we własnym zakresie lub oddając grzyby do skupu. W tym drugim wypadku najlepsi zarabiają około sześćdziesięciu złotych dziennie. Kiedy natomiast grzybiarz zajmuje się handlem we własnym zakresie może zarobić dużo więcej. Wszystko zależy od tego, ile jest w stanie zebrać, gdzie będzie sprzedawał i jaką cenę ustali. Jeśli ktoś jednak zna się na tym, umie znaleźć sporo grzybów, a i potrafi współpracować z innymi zbierającymi to może osiągnąć w lepsze dni nawet kilkaset złotych. Jest to jednak branża bardzo chwiejna ze względu na uzależnienie od obecnych warunków.

Źródło:

- Najlepsze grzyby bo Polskie:  http://sklep.fungopol.pl

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*