Link juice, kanibalizacja i inne pojęcia z zakresu SEO – to warto wiedzieć!

link juice

Link juice, kanibalizacja, cloaking – jeżeli do tej pory nie interesowaliście się digital marketingiem i pozycjonowaniem, prawdopodobnie nazwy te brzmią dla Was obco. Najwyższa pora, aby to zmienić i wzbogacić swój słownik. Pomoże Wam w tym nasz artykuł. Poznacie nie tylko definicje wymienionych w tytule terminów, ale też dowiecie się, na czym w ogóle polega SEO i kto powinien szczególnie się nim zainteresować.

Czym jest SEO i dlaczego go potrzebujesz?

Pojęcie SEO jest często obecne w sieci, ale być może do tej pory nie mieliście okazji zgłębić, co w ogóle oznacza. SEO to skrótowiec od Search Engine Optimization, co oznacza w języku polskim optymalizację pod kątem wyszukiwarek. SEO jest jednym z najważniejszych elementów, jakie składają się na marketing w wyszukiwarkach. To długofalowy proces, którego efekty nie są widoczne od razu, ale za to z czasem zaczynają przynosić coraz więcej korzyści. Zadaniem SEO jest upewnienie się, że dana strona będzie pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy kluczowe. Aby tak było konieczne jest zastosowanie odpowiednich taktyk i poprawienie parametrów witryny.

SEO możemy podzielić na on-site i off-site (znane także jako on-page i off-page). On-site to wszystkie te działania, które są bezpośrednio związane z witryną, jej strukturą, treścią, architekturą itp. Z kolei off-site to wzmacnianie witryny z zewnątrz, działania poza stroną. W tym kontekście warto przejść do wyjaśnienia pierwszego z terminów – jest nim link juice. To pojęcie z zakresu link buildingu i tłumaczy się je jako moc przekazywaną stronie docelowej przez link. Najprościej mówiąc link juice to „siła” jaką strona linkująca przekazuje stronie linkowanej.

Dlaczego link juice jest tak ważny?

Wiecie już, czym jest link juice. Być może zastanawiacie się jednak, dlaczego jest on istotny z punktu widzenia SEO. To proste! Dzięki przekazaniu mocy danej stronie, Google wie, że ma ona autorytet i jest wartościowa. A to z kolei powoduje, że trafia na wyższe pozycje w rankingu wyszukiwarki. Jednak sytuacja nie zawsze jest zero jedynkowa. Także w SEO zdarza się, że więcej nie znaczy lepiej. Gdy jedna witryna zdobyła mnóstwo linków, ale prowadzą one z niskiej jakości miejsc, może być niżej w wynikach wyszukiwania niż ta, która pozyskała ich mniej, ale z portali o ugruntowanej pozycji.

Kanibalizacja, cloaking – poznaj więcej zagadnień SEO!

Czas przejść do definicji kolejnych pojęć. Zacznijmy od groźnie brzmiącej kanibalizacji. Na czym polega to zjawisko? To sytuacja, kiedy więcej niż tylko jedna podstrona zoptymalizowana jest po dane słowo kluczowe. Dochodzi wtedy do częstych zmian pozycji w wyszukiwarkach, braku stabilności, ponieważ Google nie wie, którą podstronę proponować użytkownikowi wpisującemu frazę. Z kolei cloaking to zagadnienie z zakresu Black Hat SEO – negatywnych technik pozycjonerskich niezgodnych z regulaminem wyszukiwarki. Cloaking to wyświetlanie robotom indeksującym zawartości odmiennej od tej prezentowanej użytkownikom strony. Najbardziej znanym przykładem takiej praktyki jest ukrywanie słów kluczowych poprzez zmienianie koloru fontu na taki, który zastosowano w tle.

SEO i digital marketing to zagadnienia, które będą stale zyskiwały na popularności, ponieważ coraz bardziej odchodzi się od tradycyjnej reklamy. Jeżeli jesteście właścicielami jakichkolwiek firm, musicie być obecni w sieci – w ten sposób trafiacie do swoich potencjalnych klientów i możecie się rozwijać. SEO ma Wam pomóc zwiększyć widoczność biznesu w Internecie, dlatego tak ważne jest, aby w nie zainwestować.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*