Kalendarze z logo – jaka przeszłość kryje się za nimi?

organizer-791939_1280

Czas to coś, co przyjmujemy za pewnik. Po prostu istnieje – tak naprawdę nie zastanawiamy się, dlaczego i jak. Twoje urodziny mogą być latem, tydzień zawsze zaczyna się od niedzieli, a luty z jakiegoś powodu jest bardzo krótki i czasami ma dodatkowy dzień. Tak jest po prostu i gadżety z logo idą tym tropem.

Jednak nie zawsze tak było. Starożytne cywilizacje, takie jak Babilończycy, Egipcjanie i Rzymianie, odegrały dużą rolę w sposobie określania czasu i we współczesnym kalendarzu, którego używamy dzisiaj!

3100 p.n.e.

Sumerowie jako pierwsi używali kalendarzy w Mezopotamii w epoce brązu. Każdy miesiąc w tym kalendarzu miał 29 lub 30 dni, w zależności od tego, czy pierwszy dzień miał pełnię księżyca. Niezależnie od tego zawsze było 12 miesięcy w roku.

2510 p.n.e.

Egipcjanie stworzyli własny kalendarz, który wykorzystywał cykle księżyca i gwiazdę o imieniu Syriusz do śledzenia czasu. Kalendarz egipski miał 12 miesięcy, podobnie jak w Mezopotamii, ale miał 5 dodatkowych dni w swoim roku.

738 p.n.e.

Pierwszy kalendarz rzymski wprowadził król Romulus. Ten kalendarz liczył tylko 10 miesięcy, począwszy od marca, a skończywszy na grudniu. Rok księżycowy miał 354 dni, ale ponieważ Rzymianie wierzyli, że liczby parzyste są szczęśliwe, zmienili sytuację, aby każdy miesiąc miał parzystą liczbę dni. To spowodowało, że pory roku nie były zsynchronizowane rok po roku!

500 p.n.e.

Mówi się, że twój znak zodiaku zapewnia wgląd w twoją osobowość i wartości. Niektórzy nawet wierzą, że może przewidzieć przyszłość. Chiński kalendarz księżycowy, który obraca się wokół zodiaku i astronomii, po raz pierwszy pojawił się w Chinach w V wieku p.n.e.

499 p.n.e.

Mezopotamia, Rzym i Egipt miały kalendarze, więc Babilończycy chcieli pójść w ich ślady z własnym. Ich kalendarz księżycowy miał 13 miesiąc co dwa lub trzy lata i ostatecznie zainspirował kalendarz żydowski, który nadal jest używany.

400 p.n.e.

Grecy mieli wiele kalendarzy księżycowo-słonecznych, których używali do śledzenia czasu. Najpopularniejszy był kalendarz ateński, znany również jako attyk lub kalendarz cywilny, ale Grecy stworzyli również kalendarze olimpijskie, sezonowe, soborowe i metoniczne. Każdy z nich opierał się na cyklu księżyca i gwiazd oraz równonocy słonecznej.

70 p.n.e.

Kalendarz hebrajski powstał w Izraelu. Ten kalendarz jest księżycowo-słoneczny i jest mocno oparty na matematyce. Dziś kalendarz hebrajski jest nadal używany do żydowskich obserwacji religijnych.

46 p.n.e.

W Rzymie używano kalendarza juliańskiego. Ten zupełnie nowy kalendarz został opracowany przez Juliusza Cezara, ponieważ w oryginalnym kalendarzu rzymskim było dużo błędów. W rzeczywistości politycy celowo wydłużali lub skracali dni w roku, aby utrzymać sojuszników i wrogów na stanowiskach lub poza nimi.

Dlaczego kalendarze z logo są ważne?

Pewnie oszalelibyśmy, gdybyśmy nie mieli uniwersalnego sposobu na śledzenie czasu. Ludzie przychodzili do biura, kiedy tylko chcieli, szkoły nie miałyby ustalonej godziny rozpoczęcia i zakończenia, a ty nie miałbyś języka, w którym można by powiedzieć znajomym, kiedy mają się z tobą spotkać na lunchu. Kalendarze sprawiają, że nasze społeczeństwo się rozwija. Są sposobem na utrzymanie nas wszystkich na tej samej stronie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*