Kim jest animator kultury?

philipp-potocnik-bECBXCHXfjg-unsplash

 

Animator kultury to zawód, w którym doskonale odnajdą się osoby żywo zainteresowane szeroko pojętym rozwojem kulturalnym, połączonym z chęcią upowszechniania kultury oraz pracą z ludźmi. Jak zdobyć ten ciekawy zawód? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Kim jest animator kultury?

Określenie „animator”pochodzi z łacińskiego „animo”, co należy tłumaczyć jako „ożywiać, tchnąć w coś życie”. I taka jest właśnie rola animatora kultury. Do tej pracy, którą bez ryzyka można nazwać również misją, świetnie nadają się osoby, które za cel stawiają sobie jak najszersze upowszechnianie kultury. Społeczną rolą animatora kultury jest aktywizacja środowisk, w których pracuje, a także rozbudzanie zainteresowań, prezentacja nowych, ciekawych metod spędzania wolnego czasu, angażowanie potencjału twórczego innych osób czy włączanie ich w działania kulturalne. Animator stara się zaspokoić potrzeby kulturalne innych ludzi, rozumiejąc, że poza potrzebami fizjologicznymi, każdy z nas ma również głęboko zakorzenioną potrzebę ciągłego rozwoju i samorealizacji.

Jak zostać animatorem kultury?

Jeśli masz ukończoną szkołę średnią lub wyższą, możesz podjąć dalsze kształcenie w kierunku animacji kultury. Obecnie zdobycie kwalifikacji w tym zakresie nie wymaga bezwzględnie odbycia zajęć stacjonarnych. Wpisując w wyszukiwarkę hasło animator kultury kurs, z pewnością trafisz na oferty, które zapewniają kształcenie online jak np. https://spe.edu.pl/profesjonalny-animator-kultury-bez-limitu-czasowego-izabela/. Jak jednak wybrać odpowiednią instytucję? Na co zwrócić uwagę decydując się na uzyskanie kwalifikacji zawodowych w kierunku animacji kultury? Przeglądając oferty, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • zakres tematyki, z którą zapoznasz się podczas kursu;
  • okres, przez jaki będziesz mieć dostęp do kursu – elastyczne ramy czasowe są zwykle korzystniejszym rozwiązaniem dla kursanta;
  • niezbędne wymagania techniczne, które trzeba spełnić, żeby wziąć udział w kursie;
  • potwierdzenie uzyskania kwalifikacji w postaci zaświadczenia zgodnego z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r.
  • przystępna cena.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie jako animator kultury?

Kwalifikowani, profesjonalni absolwenci animacji kultury wybierają często:

  • zatrudnienie jako instruktor i opiekun w domach kultury;
  • pracę w różnych instytucjach kulturalnych;
  • zatrudnienie w instytucjach oświatowych (szkołach, ale także kuratoriach czy w kształceniu domowym i indywidualnym);
  • pracę w instytucjach prowadzonych przez samorządy terytorialne;
  • zatrudnienie w instytucjach kulturalnych w działach związanych z marketingiem.

Kto ma prawo do wypełniania PITu 36?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*