Jakie są warunki pracy i obowiązki dyrektora oddziału banku?

6 (1)

Posada dyrektora banku należy do jednej z najbardziej poważanych i cieszących się szacunkiem stanowisk pracy. Aby dojść na sam szczyt, trzeba wielu poświęceń, a niejednokrotnie także znajomości. Wielu ludzi na tym stanowisku wykazywało się od początku ogromną motywacją i drygiem do biznesu. Wielu ludzi zaczynało od najniższego szczebla. W niejednym przypadku uzyskana edukacja na najlepszych uczelniach po kierunkach ekonomicznych i bankowych miała ogromne znaczenie. Objęcie tego stanowiska wiąże się z dużym stresem i olbrzymią odpowiedzialnością. Poniższy artykuł przedstawia w ogólnym zarysie pracę osoby na takim stanowisku oraz warunki pracy.

Wymagania na stanowisku dyrektora

Mimo, że jak zostało już wcześniej wspomniane, dyrektorem banku można zostać na drodze kariery po kolejnych szczeblach poczynając od najniższego, to zdecydowanie preferowani są kandydaci, posiadający gruntowne wykształcenie kierunkowe. Dużo łatwiej jest objąć taką posadę po ukończeniu studiów ekonomicznych, a zwłaszcza po kierunkach takich, jak marketing, zarządzanie, bankowość, finanse i rachunkowość. Oczywiście bardzo istotnym czynnikiem jest także wieloletnie doświadczenie na odpowiednim stanowisku związanym z bankowością. Oprócz tego, od kandydata na to stanowisko wymaga się także dogłębnej i szerokiej znajomości produktów danego banku, a także mechanizmów, jakie w nim funkcjonują. Szanse na powodzenie na tej pozycji i w przebiegu rekrutacji mają zwłaszcza ci, którzy wyróżniają się ogromnymi zdolnościami w kierowaniu kapitałem ludzkim. Poza tym, niezmiernie ważnymi umiejętnościami jest także znajomość obsługi komputera oraz szeroka wiedza z zakresu prawa, dotyczącego zwłaszcza prawa bankowego.

Warunki pracy i możliwości zatrudnienia

Osoba, która aplikuje na stanowisko dyrektora placówki bankowej, może znaleźć pracę w praktycznie każdej placówce na terenie całego kraju. W określonych godzinach pracy do zadań dyrektora należy przede wszystkim nadzorowanie oraz monitorowanie pracy podległego mu personelu. W przypadkach szczególnie trudnych może być wymagana jego interwencja. Do jego zadań należy także analiza finansów bankowych oraz składanie raportów bezpośrednim przełożonym znajdującym się na szczeblach centralnych. Wśród pozostałych obowiązków znajdziemy także realizację planów sprzedażowych usług oraz produktów bankowych i inwestycyjnych w segmentach zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Dyrektor jest też odpowiedzialny za bezwzględne przestrzeganie procedur. Musi też dbać o zapewnienie wysokiego poziomu satysfakcji klientów między innymi poprzez bezpośredni kontakt i obsługę klientów kluczowych. Zajmuje się także rekrutacją, szkoleniem, zarządzaniem i motywowaniem podległych mu doradców.

Zarobki dyrektora placówki bankowej

Wynagrodzenie początkującego dyrektora zwykle zaczyna się od 4 500 zł brutto. Z czasem ulega ono zwiększeniu. W tym momencie średnia wynagrodzeń na tym stanowisku to 9 000 zł brutto, przy czym najniższe przeciętne wynagrodzenia wynoszą 6 900 zł, a najlepiej zarabiają ci, których dochody wynoszą 13 000 zł. Z objęciem stanowiska dyrektora banku wiąże się także szereg przyznawanych korzyści w postaci najczęściej telefonu komórkowego, prywatnej opieki medycznej czy przenośnego komputera. Im więcej ludzi zatrudnia placówka, tym większa odpowiedzialność spada na dyrektora, co z kolei przekłada się także na jego większe proporcjonalnie zarobki. I tak, w dużych placówkach, zatrudniających ponad 250 osób, dyrektor zarobi średnio około 9 500 zł brutto, a w tych zatrudniających do 50 osób – około 5 000 zł.

Podsumowanie

Mimo, że zarobki osoby na tym stanowisku należą do jednych z największych w kraju możliwych do osiągnięcia, nie jest łatwo ani otrzymać taką pozycję, ani wykonywać swoje obowiązki. Codzienna praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a co za tym idzie – również stresem i umiejętnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. W przypadku jakichkolwiek błędów czy zaniedbań to dyrektor w pierwszej kolejności ponosi za nie odpowiedzialność.

Autorem artykułu jest pracownik serwisu bankowe-konto.pl, na którym znajdziesz między innymi przydatny ranking kont bankowych

O autorze

Kamil Biegun
Kamil Biegun
Urodzony w Krakowie, Zeszłoroczny absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Hobby: dobra książka, biwak, kajaki.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*