Praca z kolorami – na co należy zwrócić uwagę podczas tworzenia witryn

true-colors

Zaprojektowanie atrakcyjnej strony internetowej nie jest łatwe. Przed rozpoczęciem pracy, trzeba wyznaczyć sobie pewne cele. W przypadku różnego rodzaju firm, są one stosunkowo łatwe do określenia. Zdobycie jak największej liczby klientów, promocja swojej działalności i wskazanie oferty otwartemu gronu internatów – to najczęściej spotykane motywy. Pomocny w ich spełnieniu jest wybór odpowiedniej kolorystyki strony WWW.

Ulubione kolory

Nie można określić ulubionej barwy dla każdej osoby z osobna. Pojęcie to wiąże się z przyjemnymi wydarzeniami i odczuciami dla konkretnego człowieka. Opierać się można tylko i wyłącznie na statystyce, która określa, z jakim prawdopodobieństwem dany kolor może się komuś spodobać. Dlatego warto, by zamiast próbować znaleźć barwę uniwersalną dla wszystkich, starać się określić taką, która spełni oczekiwania największej liczby osób.

W tym celu, w pierwszej kolejności, należy określić, jak wygląda nasz przeciętny klient. Czy oferta jest skierowana bardziej do mężczyzn, czy do kobiet? Wiadomo, że części samochodowe będą popularniejsze wśród panów, a kosmetyki u pań. Badania wykazały, że płeć piękna jest o wiele bardziej podatna na kolory pastelowe i te z dodatkiem bieli. Mężczyźni zaś wolą kolory jaskrawe, żywe i z domieszką czerni. Warto o tym pamiętać, wybierając tło własnej strony głównej. Nie można również zapominać o charakterystyce własnej działalności. Delikatny kolor łososiowy, choć bardzo lubiany, może nie zostać dobrze odebrany w przypadku stron domów pogrzebowych. Sprzedawca artykułów dla dzieci nie powinien z kolei używać czerni czy ciemnej szarości.

Statystycznie najlepsze

W czasach, gdzie usługi firmy coraz częściej są wybierane przez Internet, kolorystyka strony WWW jest niesamowicie ważna. Liczy się nie tylko sama urokliwa barwa, ale również cała kompozycja. Powinna być dobrana estetycznie i ze smakiem. Statystycznie, najbardziej lubianym kolorem jest niebieski, zarówno w przypadku pań, jak i panów. Na dalszych miejscach plasuje się zielony i czerwony. Kobiety bardzo lubią również kolor fioletowy, który z kolei jest dosyć nielubiany przez mężczyzn. Używając tego rodzaju odcieni, trzeba bardzo uważać i dobierać odpowiednio klientów.

Strony internetowe dla pań mogą zostać zaprojektowane w delikatnym pastelowym odcieniu fioletu – natomiast stanowczo odradza się taką kolorystykę w przypadku portali warsztatów samochodowych czy sklepów z narzędziami. Oczywiście, można celować w kolorystykę statystycznie najbardziej lubianą, trzeba jednak mieć na uwadze wiele innych czynników.

Efekty graficzne

 Poza samym głównym motywem kolorystycznym, trzeba zastanowić się nad odpowiednim współgraniem ze sobą różnych elementów na stronie. Stosowanie jednolitej kolorystyki, różniącej się od siebie o kilka odcieni jest wyjściem bardzo bezpiecznym, jednak dla oglądającego jest to strona kompletnie bez wyrazu. Warto skorzystać z tzw. efektu izolacji. Przy etapie projektowania, trzeba zaznaczyć, które elementy powinny wyróżniać się z tłumu innych. Czy ma to być jakieś logo, tekst czy przycisk? I tak w przypadku zielonej kolorystyki strony, bardzo dobrze sprawdzi się wyróżniająca się czerwień.

W morzu bieli, żółty detal będzie widoczny. Dotyczy to również tekstu, z tym że kolorystyka czcionek nie powinna być zbytnio jaskrawa, gdyż nie będzie się jej dobrze czytało. Najlepsza jest czerń w przypadku barw jasnych i biel, gdy główne tło jest ciemne. W większości przypadków, logo firmy powstaje dużo wcześniej niż strona internetowa. Trzeba mieć to na uwadze, gdyż kluczowym elementem na portalu będzie właśnie ta niewielka grafika razem z jej firmowymi kolorami. Pozostałe barwy muszą to uwzględniać, by nie doszło do sytuacji, gdzie powstaje misz-masz różnych kolorów i odcieni.

Do zaprojektowania strony internetowej, można również zatrudnić profesjonalnego grafika, który przy współpracy z projektantem stron WWW, opracuje nie tylko odpowiednią kolorystykę, ale również rozmieszczenie elementów czy grafiki ruchome. Niezbędna może być znajomość tzw. psychologii kolorów oraz psychologii sprzedaży.

Źródło:

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*