W jakich sytuacjach zawiera się umowę o dzieło

mari-helin-ilSnKT1IMxE-unsplash (1)

W większości orientujemy się, na jakich zasadach opiera się umowa zlecenie. Dla wielu osób zagadką bywa jednak umowa o dzieło, w jakich sytuacjach jest zawierana?

Umowa o dzieło, podobnie, jak zlecenie podlega pod kodeks cywilny, z racji tego, że należy do umów cywilno prawnych. W przeciwieństwie do innego rodzaju kontraktów, na których podstawie otrzymujemy zatrudnienie, umowa o dzieło gwarantuje nam zapłatę za rezultat pracy, nie za włożony w nią czas. Pracodawcy często zastrzegają sobie możliwość odstąpienia od umowy w przypadku, gdy wykonana przez nas praca jest wyjątkowo niskiej jakości i nie spełnia oczekiwań zlecającego.

Umowa o dzieło, wszystko, co powinieneś wiedzieć przed jej zawarciem

Oferty pracy z umową o dzieło są dosyć rzadko spotykane, sporadycznie możemy natrafić na nie na Pracuj.pl oraz innych portalach zajmujących się dodawaniem ogłoszeń. Umowa o dzieło dotyczy wykonania wymaganych przez pracodawcę zadań, zlecający może odstąpić w sytuacji gdy rezultat prac jest poniżej oczekiwań, niezgodny z wytycznymi lub pracy nie dokończono. Umowa o dzieło będąc umową cywilno – prawną nie daje nam żadnych przywilejów pracowniczych. Pracując na tego rodzaju kontraktach, nie mamy prawa do płatnych urlopów ani zwolnień chorobowych, nie odprowadzamy też składek na przyszłą emeryturę.

Z czego składa się umowa o dzieło?

Jak zyskać pewność, że pracodawca proponuje nam podpisanie umowy o dzieło na uczciwych warunkach? Prawidłowy egzemplarz umowy o dzieło powinien zawierać następujące podpunkty:

• dane osobowe stron zawierających umowę
• opis zadania, którego dotyczy umowa
• szczegóły dotyczące wynagrodzenia
• podpis pracodawcy i osoby przyjmującej zlecenie

Bardzo istotny jest podpunkt dotyczący wynagrodzenia. Zlecający powinien jasno określić jaką zapłatę otrzymamy za dostarczenie dzieła.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*