Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

waiting-410328_640

Rozmowa kwalifikacyjna to szansa na zdobycie wymarzonej, satysfakcjonującej pracy. Szkoda by było, gdy zaprzepaściła ją tak prozaiczna rzecz jak ubranie. Na szczęście nie musisz się tego obawiać. W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące stylizacji na rozmowę o pracę.

Lepiej zbyt elegancko, niż zbyt luzacko

Każdy wie, że na rozmowę o pracę trzeba ubrać się wizytowo – tak, aby pokazać, że traktujemy sprawę poważnie i jesteśmy profesjonalistami. Wiele osób obawia się jednak, że trochę ze swoją elegancką stylizacją przesadzą. Czy dopasowana marynarka, spodnie w kant i lakierki to już za dużo? Jeśli w danym miejscu nie panuje określony dresscode, może się tak wydawać. Warto jednak podkreślić, że zawsze lepiej jest wyglądać zbyt elegancko, niż zbyt “na luzie”. Plusów luzackiego ubioru jest naprawdę niewiele, a minusów całkiem sporo.

Marynarka to zawsze dobry wybór

Marynarka zawsze wygląda dobrze, dlatego jeśli nie wiesz, co sprawi się najlepiej, postaw właśnie na nią. Elegancka marynarka damska jest uniwersalna, stylowa, ponadczasowa i klasyczna – w sam raz na rozmowę o pracę. Doskonale komponuje się zarówno z koszulą, jak i zwykłą bluzką. Dzięki niej rekruter już w pierwszych sekundach dojdzie do wniosku, że traktujemy rozmowę poważnie.

elegancka marynarka damska

Warto jednak pamiętać, że dopasowana marynarka wydaje się bardziej elegancka od marynarki oversize.

Co z jeansami?

Czasy, kiedy spódnica na rozmowie kwalifikacyjnej była koniecznością, już dawno przeminęły. Teraz króluje połączenie: marynarka i spodnie damskie. Tylko czy zawsze muszą to być spodnie eleganckie? Co z jeansami?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli marynarka jest dobrze skrojona, a pod nią kryje się koszula, stylizacja wciąż będzie bardziej elegancka niż luzacka. Z drugiej jednak strony, jeśli to rozmowa o pracę w miejscu, w którym dresscode zakazuje jeansów, założenie ich może być dużym faux pas. Należałoby zatem stwierdzić, że marynarka do jeansów nie jest zakazana, ale na pewno trzeba taki look dobrze przemyśleć. Pamiętaj też, że jeansy jeansom nie równe. Zupełnie inaczej wyglądają czarne, gładkie jeansy od boyfriendów z przetarciami. Te pierwsze mogą być eleganckie, te drugie z pewnością nie są.

Nie zapomnij o butach!

Ważną częścią ubioru na rozmowę kwalifikacyjną są buty. Wprawdzie nie ma jakiegoś określonego rodzaju obuwia, który wypada najlepiej, ale z pewnością trzeba zadbać o wizytowy lub codzienny styl. Stanowczo odradzane jest obuwie sportowe.

Inną istotną rzeczą jest też oczywiście schludność. Buty powinny być czyste, marynarka i koszula wyprasowane. Przed pójściem na rozmowę warto też pozbyć się wszystkich wystających nitek i włosów. Fryzura powinna być zadbana.

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*