Spadek po dziadkach za granicą – kto pomoże nam w formalnościach?

etienne-boulanger-aafOjsh-9jU-unsplash (1)

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest przykrym wydarzeniem dla najbliższej rodziny. Często po formalnościach związanych z pogrzebem konieczne jest załatwienie wielu kwestii spadkowych. Prawo spadkowe zarówno w naszym kraju, jak i za granicą, należy do bardzo skomplikowanych działów prawa. Warto więc najpierw zdobyć nieco wiedzy i informacji na temat tego, co należy załatwić w pierwszej kolejności.

Formalności spadkowe w naszym kraju bywają dosyć skomplikowane. Jeszcze gorzej jest, gdy nasi bliscy, na przykład dziadkowie mieszkali przez większą część życia za granicą, tam funkcjonowali i tam gromadzili swój majątek. Spadek w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych zdarza się dosyć często, a doświadczenie pokazuje, że w bliższej i dalszej przyszłości takich sytuacji będzie coraz więcej. Wielu Polaków kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu wyjechało bowiem w poszukiwaniu lepszego życia za granicą.

Jak zacząć załatwiać formalności

Aby móc dziedziczyć po bliskim krewnym za granicą, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się o jego śmierci. Jeśli bliski zmarły nie utrzymywał zbyt częstych kontaktów z rodziną w Polsce, może to być czasem mocno utrudnione. Terminy spraw o nabycie spadku są dosyć określone zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Bieg tych terminów rozpoczyna się jednak nie z chwilą śmierci spadkodawcy, a z chwilą, gdy spadkobierca dowiedział się o niej. Jeśli nasi krewni zmarli za granicą, dobrze jest również zdobyć jakieś informacje na temat ich majątku. Wszystkie formalności i sprawy sądowe są bowiem nie tylko czasochłonne, ale również wymagają wielu nakładów finansowych. Jeśli masa spadkowa była niewielka, może się okazać, że opłacenie spraw i adwokatów przy nich pracujących wyniesie więcej niż sam spadek. O spadek po dziadkach za granicą warto się więc ubiegać wtedy, gdy mamy pewność, że zostawili po sobie konkretny majątek, o który warto zabiegać. Trzeba być też przygotowanym na sporo opłat, których nie da się uniknąć.

Zatrudnienie profesjonalnej kancelarii

Bez względu na to, czy czeka nas sprawa spadkowa w Polsce, czy w jakimś innym kraju, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych prawników lub kancelarii wyspecjalizowanej w sprawach spadkowych. Przepisy prawa spadkowego bywają tak skomplikowane, wielopoziomowe i zawiłe, że konieczne są usługi naprawdę dobrych prawników, którzy prawem spadkowym zajmują się od wielu lat. Zanim zdecydujemy się na konkretną kancelarię, dobrze jest przejrzeć ofertę co najmniej kilku różnych firm, zapoznać się ze sprawami, którymi się zajmują, a także opiniami na ich temat. W przypadku ubiegania się o spadek za granicą często konieczne jest bowiem prowadzenie spraw przed zagranicznymi sądami. Muszą więc to być naprawdę dobrzy prawnicy, którzy specjalizują się nie tylko w polskim prawie spadkowym, ale również w prawie kraju, w którym sprawa spadkowa się odbędzie. Jeśli powierzymy nasze sprawy doświadczonej kancelarii, możemy mieć pewność, że wszystkie formalności będą załatwione na odpowiednim poziomie i przede wszystkim w określonych ustawowo terminach.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*