Jak poznać czy szef nas lubi i docenia?

happy boss

Cechy idealnego przedsiębiorcy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest zajęciem trudnym, odpowiedzialnym i wymagającym szczególnych predyspozycji. Idealny przedsiębiorca musi charakteryzować się pewnością siebie, spostrzegawczością, odwagą, musi być jednocześnie w stanie podejmować racjonalne decyzje, być wytrwały i uczyć się na błędach. Właściciel firmy powinien być dobrym obserwatorem, powinien również zdawać sobie sprawę jak wielkie znaczenie dla jego działalności mają pozytywne relacje interpersonalne, czy to wewnątrz czy na zewnątrz firmy.

Jeżeli nasz szef posiada wszystkie te cechy zapewne mamy szczęście. Dobry szef nie bagatelizuje stosunków międzyludzkich w swojej firmie i potrafi docenić pracę swoich podwładnych. To czy nasz szef nas lubi i docenia prawdopodobnie wiemy. Jesteśmy w stanie zauważyć jego uznanie dla naszej pracy. Jednocześnie musimy pamiętać, że z przełożonym łączą nas przede wszystkim relacje zawodowe, i że dla dobra zarówno swojego jak i firmy nasz szef powinien traktować nas tylko i wyłącznie jak pracowników, nie przenosząc znajomości na grunt osobisty. Taka postawa umożliwia sprawne prowadzenie firmy.

Dobry szef docenia pracowników

Szef, któremu zależy na sprawnym funkcjonowaniu swojej firmy wie jak ważną rolę pełnią w niej pracownicy. Jeżeli ich zatrudnia to znaczy, że ufa w ich profesjonalizm i kompetencje. Potrafi podziękować pracownikom za dobrze wykonaną pracę, a także zapewnić im satysfakcjonujące wynagrodzenie. Pracownicy cieszący się zaufaniem mają dużą dozę autonomii, ale jednocześnie podział obowiązków jest ściśle określony i jasny dla wszystkich. Żeby firma sprawnie funkcjonowała pracownicy powinni czuć się za nią odpowiedzialni, czuć, że są w niej ważni, i że ich praca ma duże znaczenie. Muszą czuć się częścią firmy. Cele jakie realizuje firma muszą pokrywać się z ich własnymi celami. Pracownicy zaangażowani w pracę firmy powinni mieć poczucie, że pracują również dla siebie, a nie tylko realizują zamierzenia innych osób.

Możliwości rozwoju

Szef doceniający swoich pracowników powinien zapewnić im jak najwięcej możliwości rozwoju. Jest to wyraz szacunku i wyrazu wdzięczności dla pracownika, a jednocześnie inwestycja w przyszłość własnej firmy. Pracodawca powinien szkolić swoich pracowników, organizować dla nich szkolenia, kursy języków obcych.

Przełożony ceniący pracowników dba o dobrą atmosferę w firmie. Wie, że relacje interpersonalne wśród jego załogi bezpośrednio wpływają na jakość wykonywanej pracy. Powinien więc dbać o te relacje organizując dla swoich pracowników spotkania i wyjazdy integracyjne. Powinien wspólnie z nimi świętować sukcesy ich i firmy. W trosce o dobrą atmosferę powinien wiedzieć co dzieje się w jego firmie, nie dopuszczać do powstawania poważnych konfliktów i natychmiast rozwiązywać wszelkie nieporozumienia.

Szef, któremu zależy na tym, żeby jego pracownicy czuli się doceniani dba o dobre gesty takie jak na przykład życzenia urodzinowe, celebruje ważne dla swoich pracowników okazje.

Japońskie standardy

Skrajnym przykładem zaangażowania właściciela firmy w życie jego pracowników są firmy japońskie. Japońska kultura biznesowa traktuje relacje w firmie niemal jak związki rodzinne. Szef jest jak członek rodziny dla swoich pracowników. Bierze udział we wszystkich ważnych dla nich uroczystościach, okazuje zainteresowanie ich bliskimi. Tak bliskie relacje w ramach przedsiębiorstwa są często dla japońskich pracowników problemem. W Kraju Kwitnącej Wiśni powszechne jest bezgraniczne poświęcenie pracowników na rzecz firmy. Rzadko się również zdarza, żeby pracownicy z własnej woli opuszczali firmę. Nie dzieje się tak nawet gdyby gdzie indziej uzyskali lepsze warunki finansowe. Najczęściej praca dla jednej organizacji jest relacją, która trwa całe życie. Pracownicy często są całkowicie lojalni wobec swojego szefa, ten natomiast jest dla nich jak ojciec – świadomy swoich obowiązków wobec podwładnych. Pracownicy są tak przywiązani do swojej firmy, że identyfikują jej cele ze swoimi własnymi. Takie podejście rodzi znaczne ograniczenia i utrudnia swobodę zatrudnionych w firmie osób.

1 odpowiedzi "Jak poznać czy szef nas lubi i docenia?"

  1. U nas w firmie szef często organizuje różne zawody w których można wygrać nagrody. Przyznam że to dość motywujące :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*