Jak porządnie przygotować swój biznesplan, by dostać kredyt na firmę? Pomocne wskazówki

getty_493829717_97058297045007_52806

Biznesplan jest priorytetowym dokumentem, jeśli chcemy uzyskać kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie ma nic na tzw. „oko”. Wszystko musi być sprawdzone i zapisane. Ewentualne zyski są brane pod uwagę przy ubieganiu się o kredyt. Także rynek konkurencyjny. Jeśli jest duży, istnienie takiej firmy może być zagrożone, dlatego trzeba w biznes planie przedstawić ewentualne „wyjścia”, które mogą zdeklasować istniejącą na rynku konkurencję, a naszej firmie dać finansowego „kopa”.

Biznesplan dla firmy

Jedną z podstawowych zasad biznesplanu, jest jego prawidłowe ukierunkowanie. Tzn. czy staramy się o kredyt w banku, czy też od prywatnego inwestora. Są też inne przeznaczenia biznesplanu. Możemy go utworzyć dla siebie. Wtedy jego celem nie będzie uzyskanie kredytu, ale zapoznanie się z różnymi czynnikami, które będą determinować funkcjonowanie firmy. Co to takiego biznesplan i co może zawierać? Sam biznesplan dotyczy przede wszystkim pieniędzy. A dokładniej, sprawnego ich uzyskania, poprzez wprowadzenie właściwych zachowań w biznesie. I jest to podstawowa zasada, która (aby nie było tak łatwo), rozbija się na poszczególne podpunkty.Samo zdobycie konkretnych pieniędzy wyszczególnia strategia działania przedsiębiorcy. A więc co chce zrobić, aby te pieniądze zarobić.

Uwzględniana jest także rynkowa konkurencja, której ilość powinna być zawarta w każdym biznesplanie. Jeśli np. chcemy sprzedawać marchewkę, ważne jest, ile warzywniaków istnieje na danej ulicy, oraz skąd tę marchewkę będziemy brać (ile będzie kosztować i ile można na niej zarobić, sprzedając ją w detalu). Jeśli natomiast chcemy budować np. domy, i staramy się o kredyt inwestycyjny, ważnym „podpunktem” w biznesplanie będzie uwzględnienie naszych kompetencji. Nikt nie pożyczy pieniędzy „sprzedawcy marchewek”, któremu nagle zachciało się budować domy.

Co jest ważne?

Wydaje się, że najważniejszą sprawą jest sam pomysł kredytobiorcy. Dalej – jego predyspozycje zawodowe, oraz determinacja. Przy dobrym pomyśle, oraz jeszcze lepszym biznesplanie, przedsiębiorca może starać się o kredyt nie tylko w banku, ale także i u prywatnych inwestorów. Jeśli taki inwestor ma większą ilość gotówki do zagospodarowania, a zakładanie lokat, czy (skrajnie) jakiś hazard nie jest dla niego, chętnie po zapoznaniu się z biznesplanem, może chcieć zainwestować własne pieniądze w przyszłościowe przedsięwzięcie.

Choć w takich wypadkach inwestorzy prywatni inwestują pieniądze przeważnie w nowości technologiczne, dające tym samym wielkie pole do popisu na rynku technologicznym. Cały biznesplan najpierw „układa się w głowie” przyszłego przedsiębiorcy, który wcale nie musi umieć go napisać. Przy poważnych inwestycjach zaleca się, aby skorzystać z pomocy profesjonalisty. Nie każdy potrafi napisać dobry biznesplan, a swoją nieudolnością może zaprzepaścić szansę na powodzenie inwestycji. Źle napisany biznesplan nie zainteresuje nikogo poważnego, choćby pomysł był jak najlepszy.

2 odpowiedzi "Jak porządnie przygotować swój biznesplan, by dostać kredyt na firmę? Pomocne wskazówki"

  1. Przy promocji własnego biznesu szczególnie na starcie warto zadbać o wizerunek naszej firmy. Do tego celu świetnie nadają się gadżety reklamowe, które sprawią, że klient będzie stale, podświadomie rejestrował nasze logo które jest na takim gadżecie umieszczone. Ciekawą ofertę znalazłem na stronie usb prezent. W ofercie jak widać mają nawet pendrivey w kształcie karty magnetycznej. Bardzo ciekawy i oryginalny pomysł.

  2. Zapraszamy do współpracy firmy i osoby potrzebujące biznesplanu pod przedsięwzięcia inwestycyjne

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*