Jak obudzić w swoich pracownikach kreatywność? Poznaj sprawdzone sposoby!

Creative-image

Zapotrzebowanie na kreatywność u pracowników rośnie – jesteśmy bowiem w wieku szybkiego postępu technologicznego. Jest to oczywiste, gdy widzimy międzynarodowe firmy, takie jak Google, które zapewnia pracownikom czas i przestrzeń, by mogli myśleć innowacyjnie. Jak widać to naprawdę działa dobrze patrząc na niektóre z najlepszych produktów Google, ale trzeba przyznać iż bardziej nam bliskie tematy, takie jak gazetka promocyjna biedronka również nie mogłyby powstawać i nieść zysku, gdyby jej twórcy nie mieli miejsca i możliwości to naprawdę kreatywnej i twórczej pracy.

Niektórzy z nas uważają, że kreatywność jest cechą wrodzoną, a nie czymś, czego można się nauczyć i rozwijać. Może tak być, ale bez środowiska sprzyjającego wyrażania kreatywności, jak możemy spodziewać się pomysłów pochodzących od twórczych pracowników? Właśnie o to chodzi w tym artykule, aby pokazać, jakie możliwości można przyjąć w miejscu pracy, aby zachęcić pracowników do poszukiwania innowacji w swojej pracy.

Nauka kreatywności

Jeśli chcesz, aby pracownicy myśleć poza schematy, musisz motywować ich jakąś formą nagród. Ponadto wszelkie sugestie należy traktować poważnie, aby pracownicy byli gotowi wymyślić bardziej kreatywne sposoby poprawy warunków pracy. W przeciwnym razie każdy jeden będzie myślał, że to strata czasu, aby opowiadać o swojej twórczości i dawać sugestie, które nie będą wcale realizowane.

Aby zacząć wszystko od nowa, możesz ustawić cele dla swoich pracowników, poprosić aby chcieli zastanowić się nad niektórymi sposobami zwiększania efektywności pracy. Być może każdy pracownik może zostać poproszony o podanie jednej sugestii przed końcem każdego tygodnia i ocenisz, która idea jest najlepsza. Później nastąpi nagroda dla pracownika i równie ważne, wdrożenie. Nagroda może być namacalna, jak dawanie zachęt pieniężnych, czy wartości niematerialnych, takich jak uznanie w organizacji, ogłaszanie zwycięzcy pozostałym.

Anonimowość i poufność

Twoi pracownicy mogą już być zmotywowani do bycia twórczymi, ale nie mają śmiałości, aby przedstawić swoje wspaniałe pomysły. Chociaż osoby otwarte mogą zawsze chętnie porozmawiać z kierownictwem o pewnych sugestiach, które mają na myśli, inni mogą być zbyt nieśmiali lub boją się robić to w ten sposób. Udostępnienie pudełka sugestii lub podobnego rodzaju okazji do ich wyrażania przyznałoby tym pracownikom anonimowość i poufność, a tym samym inspirowało ich twórczego ducha, którego chcesz zaszczepić w ramach kultury organizacji.

Jednak niektóre z najbardziej twórczych pomysłów pochodzą z burzy mózgów, w ramach której grupa ludzi dyskutuje i debatuje o możliwych rozwiązaniach problemu. Mając tak prywatny kanał, w którym pracownicy mogą przyczyniać się do tworzenia pomysłów może usprawnić proces twórczy.

Więcej innowacji

Bardziej systematycznym sposobem promowania kreatywności w miejscu pracy jest tworzenie zespołów innowacyjnych. Każdemu zespołowi ds. Innowacji zostanie wyznaczony pomysł, jak poprawić proces pracy w określonym aspekcie. Konkretne terminy muszą być ustalone w celu upewnienia się, że zespoły dobrze zaprezentują swoje pomysły i będą nagrodzone, jeśli będą to pomysły doskonałe.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*