BIK: Polacy zaciągają coraz więcej kredytów

10

Banki mają powody do zadowolenia. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że każdego roku zwiększa się liczba zaciąganych zobowiązań kredytowych i ich wartość. Okazuje się, że chociaż polskie społeczeństwo się wzbogaca, to również wydaje coraz więcej. Mamy coraz większą zdolność kredytową i większą świadomość w kwestii racjonalnego zarządzania finansami. Dla banków jesteśmy coraz bardziej wiarygodnym klientem.

Statystyki

Czy wiecie, że tylko w jednym miesiącu banki udzielają w Polsce blisko 15 tysięcy kredytów mieszkaniowych? Ich łączna wartość to jakieś 3,3 miliardów złotych. Co ciekawe, takie statystyki pozwalają wyliczyć, że tego rodzaju zobowiązania kredytowe zaciągane są częściej o jakieś 15% w porównaniu z jednym miesiącem w roku poprzednim.

Dzisiaj średnia wartość każdego kredytu mieszkaniowego wynosi 213 tysięcy złotych. W roku poprzedzającym było to 210 tysięcy złotych.

Coraz więcej kredytów konsumpcyjnych

Warto też zaznaczyć, że rośnie liczba zaciąganych kredytów konsumpcyjnych. Wszystko dlatego, że banki udostępniają do nas coraz łatwiejszy dostęp. Dzisiaj każdy, kto posiada konto osobiste online, może z poziomu platformy internetowej wnioskować o tego rodzaju wsparcie finansowe.

Wylicza się, że tylko w jednym miesiącu banki udzielają ponad 500 tysięcy kredytów gotówkowych – celowych oraz na dowolny cel, a ich łączna wartość to jakieś 6, 4 miliarda złotych. Wzrost zainteresowania takimi zobowiązaniami to ponad 2%, biorąc pod uwagę rok poprzedni.

Coraz mniej kart kredytowych

Jednocześnie spada zainteresowanie kartami kredytowymi. Jeszcze do niedawna wydawano je każdemu, kto zakładał konto osobiste. Dzisiaj również taka tendencja jest zauważalna, ale jednocześnie odnotowuje się coraz częstszą rezygnację z tego typu produktu banku.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że chociaż banki wydają i prowadzą coraz mniej kart kredytowych, to te, które funkcjonują, mają coraz większe limity. Jeszcze w 2015 roku średni limit przyznany na karcie kredytowej wynosił 4 450 złotych, w roku 2016 było to już 4 608 złotych.

Dodatkowe produkty banków

Wykazujemy coraz większą lojalność w stosunku do banków, w których nabyliśmy już jakiś produkt. Co więcej, same instytucje oferują swoim stałym klientom coraz bardziej korzystne warunki. Dzisiaj kredyty gotówkowe są elastyczne. Oznacza to, że kredytobiorca może dobierać takie zobowiązanie zgodnie ze swoimi potrzebami, ale też możliwościami.

Cieszy również fakt, że konto osobiste stanowi narzędzie do optymalnego zarządzania finansami. Z jego poziomu można nie tylko zaciągnąć kredyt, ale również założyć lokatę. Zobowiązanie kredytowe staje się więc dodatkowym produktem, które może być nabywane dogodnie. Brak konieczności wizyty w oddziale banku to komfort, z którego coraz częściej korzystają klienci tych instytucji.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*