Czy praca w biurze nas zabija? Rzut oka na pozycję siedzącą

Miliony z nas spędzają większość swojego życia w ten sposób. A jeśli pracujesz w biurze, to jest nieuniknione. Ale czy prosty akt siedzenia nas zabija?

Czy siedzisz wygodnie?

Nie, sądzę, że nie. I wobec tego faktu będziesz czuł się jeszcze bardziej niepokojąco spoglądając na swoje miejsce, jeśli przeczytasz wyniki różnych międzynarodowych badań dotyczących tego, jak siedzenie przez cały dzień szkodzi naszym zdrowiu. Choroby serca, cukrzyca, zakrzepica żył głębokich, otyłość i rak, są powiązane z nieodpowiednim siedzeniem w pracy. Lista chorób związanych z siedzeniem i bezczynnością może być w tym momencie ponuro czytana przez miliony ludzi na całym świecie, którzy spędzają większość pracy przed komputerem.

Smutne dane

Przeciętny Polak spędza na krześle przy biurku codziennie od 9 do 14 godzin. Ale przyklejenie się do biurka przez trzy godziny, jedzenie lunchu i spędzanie czasu w domu na kanapie może podwoić ryzyko skrzepliny…. Badania potwierdzają też, że miliony pracowników biurowych naraża się każdego dnia na uporczywy ból pleców. Czyli to nieodpowiednie siedzenie naprawdę strasznie może wpłynąć na twoje ciało. Problem został również zbadany na poziomie molekularnym, a geny regulujące ilość glukozy i tłuszczu w organizmie zaczynają zamykać się po czterech godzinach siedzenia – co także niekorzystnie wpływa na zdrowie. Cztery na pięciu Polaków cierpi na ból pleców pewnym momencie w ich życiu.

Siedzenie i styl życia

Większość ludzi, którzy skarżą się z powodu bólu pleców, to osoby wykonujące pracę podczas siedzenia w biurze i prowadzące spokojny, pozbawiony aktywności styl życia. Jeśli spojrzysz na tryb życia większości ludzi, to człowiek wstaje, jedzie lub jedzie pociągiem do pracy, siedzi w pracy, wsiada do pociągu lub wraca do domu samochodem i siedzi w domu. Wielu ludzi nawet nie opuszcza swojego biurka w porze lunchu! Więc nie wstajemy i nie chodzimy, co jest ważne i co musimy robić, ale spędzamy czas siedząc. Nasze ciała nie są do tego przeznaczone. siedząc przez dłuższy czas w niewłaściwy sposób, możemy sobie robić naprawdę wielką krzywdę dla zdrowia.

Co zrobić, by zminimalizować te straszne efekty?

Pracownicy powinni wstać co 15 lub 20 minut, jeśli będą mogli. Ważne są też ergonomiczne projekty foteli biurowych. Lepiej też nie siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. To wszystko brzmi dosyć prymitywnie, ale statystyki pokazują, że miliony z nas nie potrafią skorzystać z tych prostych instrukcji – gdyż połowa Polaków cierpi na ból szyi lub pleców. Problem polega na tym, że większość osób siedzi nieprawidłowo i przez długi czas utrzymuje tę pozycję. Wiemy, że w dolnej części pleców znajduje się większa presja, jeśli siedzisz źle. Nie ma podwójnego nacisku na ten odcinek, jeśli siedzisz w pozycji pochylonej do przodu.

Jednym z głównych problemów związanych z siedzeniem w pracy jest to, szybko zostajemy zablokowani w naszej technologii lub zadaniu i przestajemy się poruszać. Brak ruchu może ograniczyć nasz obieg krwi i spowolnić nasz metabolizm. Drugi problem odnoszący się do siedzeniem polega na tym, że obciąża to odcinek kręgosłupa lędźwiowego, powodując ból pleców i z biegiem czasu, to prowadzi do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*