Jak długo rozwija się kariera lekarza dentysty?

coos-bay-dentist-north-bend

Dentyści zajmują czołowe miejsca w zestawieniach najlepiej opłacanych oraz najbardziej prestiżowych i perspektywicznych zawodów. Kalendarze stomatologów są zapełnione wizytami umówionymi na kilka miesięcy do przodu, a kierunki lekarsko-dentystyczne należą do szczególnie popularnych wśród studentów akademii medycznych. To wszystko wiąże się jednak z ogromnym poświęceniem, wieloma wyrzeczeniami i latami kształcenia się do wykonywania tej profesji. Ile dokładnie trwa cały proces rozwoju kariery młodych adeptów stomatologii?

Nauczanie w szkole średniej i pierwsze lata studiów

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki w liceum lub technikum musimy mniej więcej wiedzieć, co planujemy robić zawodowo w przyszłości. Na tej podstawie dokonujemy wyboru profilu klasy. W przypadku chęci zostania lekarzem dentystą, decyzja powinna zostać podjęta w oparciu o nauczanie pod kątem jak najlepszego napisania rozszerzonego egzaminu dojrzałości z biologii i chemii. To właśnie od wyników świadectwa maturalnego zależeć będzie nasze ewentualne przyjęcie na wymarzone studia stomatologiczne.

Cykl typowych kierunków medycznych obejmuje 6 lat ogólnej edukacji, ponad roczny staż oraz okres specjalizacji, wynoszący od 5 do nawet 7 lat. Stomatologia jest jednak odrębną dziedziną. Łączna długość trwania tych studiów to równa dekada, z której połowę poświęca się na nauczanie akademickie, a drugą część stanowi nieobowiązkowa specjalizacja.

Dentist Holding Dental Tools

W ciągu pierwszych 5 lat przeprowadzane są zajęcia ze wszystkich obszarów stomatologii. Są to m.in. następujące przedmioty: protetyka, ortodoncja, gerostomatologia, biofizyka, anatomia, radiologia ogólna i stomatologiczna, farmakologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, stomatologia dziecięca oraz choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Zajęcia trwają niemal od rana do wieczora, a ponadto wymagają dużo zaangażowania i koncentracji. W trakcie roku akademickiego odbywanie dodatkowych praktyk jest praktycznie niemożliwe, dlatego warto zapisywać się na nie w trakcie 3-miesięcznej przerwy wakacyjnej. To idealna okazja do zdobycia cennego doświadczenia, które może tylko zaprocentować w przyszłości oraz stanowić istotny punkt w naszym CV.

Po zakończeniu obowiązkowego toku studiów otrzymujemy tytuł lekarza stomatologa, dzięki któremu zyskujemy prawo do wykonywania zawodu.

Pięcioletni okres specjalizacji

Specjalizacja jest nieobowiązkowym, choć kluczowym elementem w rozwoju kariery lekarskiej. Co prawda posiadamy już tytuł, na który uczciwie zapracowaliśmy, lecz w trakcie dalszego wykonywania zawodu może okazać się on niewystarczający.

Mocnym argumentem popierającym zapisywanie się na specjalizację jest możliwość zarabiania pierwszych pieniędzy. Oczywiście nie są to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, lecz powinny wystarczyć na samodzielne utrzymywanie się. Poza tym jest to również niepowtarzalna okazja do współpracy z doświadczonymi dentystami, którzy jeszcze bardziej pomogą we wdrożeniu się do tego zawodu, głównie poprzez udzielanie profesjonalnych porad oraz zapraszanie do asystowania w trakcie rozmaitych zabiegów. W trakcie trwania specjalizacji nabierzemy dużo umiejętności praktycznych, które będą stanowić znakomite uzupełnienie zgromadzonej wcześniej wiedzy teoretycznej.

Ukończenie studiów oraz specjalizacji znacząco przybliża nas do długotrwałej kariery w zawodzie dentysty. Jej najważniejszym punktem będzie z pewnością uruchomienie własnego gabinetu i uzdrawianie pacjentów w oparciu o nowoczesne techniki lecznicze. Zawód ten przeżywa obecnie swój złoty okres, związany ze zmieniającym się podejściem społeczeństwa do profilaktyki stomatologicznej.

Źródło: Oftaldent Tarnów

1 odpowiedzi "Jak długo rozwija się kariera lekarza dentysty?"

  1. Moim kierunkiem nauki jest podologia – do dentystów mam jakiś uraz z dzieciństwa :/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*