Nauka hiszpańskiego z filmów – szybko i przyjemnie!

spanish-5

Hiszpański będzie po angielskim najważniejszym językiem na świecie wg. Preply. Warto więc w swojej karierze pomyśleć o nauce właśnie hiszpańskiego.

Każdy z nas marzy o nauce bez wysiłku. Mimo wielu ofert na rynku reklamujących się jako nauka przez sen, rozrywkę zawsze wymaga ona systematycznej pracy, powtórek i poświecenia czasu. Można sobie jednak pomóc w nauce i zapewnić okazję do nauki przez zabawę w postaci gier słownych, quizów czy też oglądanie filmów. Ten ostatni sposób poleca się w szczególności fanom kina. Nauka poprzez filmy jest możliwa, jednak nie powinna być metoda jedyną wykorzystywaną w procesie nauki a raczej jako wzbogacenie i urozmaicenie procesu nauki poprzez dodatkowe bodźce językowe. Wbrew pozorom oglądanie filmów w języku hiszpańskim pozwala nie tylko oswoić się z językiem, jego tempem i akcentem, poprawną wymową ale również poszerzyć słownictwo i przyswoić gramatykę. To propozycja nie tylko dla zaawansowanych, ale również dla początkujących. Warto zauważyć iż hiszpański dla początkujących to przede wszystkim poznawanie słownictwa, jakiego nie brakuje w filmach, zwłaszcza animowanych i bajkach. Są to idealne produkcje filmowe na początek, by poznać proste dialogi, zwroty oraz słówka używane w sytuacjach dnia codziennego. Aktualnie dzięki dostępowi do internetu możemy obejrzeć filmy animowane i bajki praktycznie w każdej wersji językowej, również hiszpańskiej wybierając dubbing w tymże języku.

Language dictionaries

Niekwestionowanym atutem filmów jest możliwość wielokrotnego ich oglądania

Niemniej aby nauka w ten sposób przyniosła pożądany efekt warto jest wiedzieć jak się uczyć z filmów. Nie jest to typowa nauka jak z podręcznikiem, a jednak jest, w dużej mierze podświadoma, stad też nie raz wydaje się nam po obejrzeniu filmy ze nic nie nauczyliśmy się, tymczasem pojęliśmy bardzo dużo. Bardzo często dopiero po czasie, gdy potrzebujemy użyć jakiegoś słowa przypomina się nam ono wraz z filmem w którym występowało i dzięki któremu go zapamiętaliśmy. Jak więc panować nad tym czego się uczymy z filmu? Po pierwsze wybierać winniśmy filmy dostosowane do posiadanych umiejętności. Dobre są wyzwania, jednak nie można z nimi przesadzać, na początku sama idea obejrzenia filmy w języku hiszpańskim jest sporym wyzwaniem edukacyjnym. Poza dostosowaniem poziomu trudność warto oglądać filmy, które można oglądać wiele razy, do takich należą głównie komedie, z pewnością nie są to kryminały. Jeśli mamy możliwość oglądania filmy w grupie warto jest to zrobić, chociaż to zależy od osobistych preferencji widza. Kiedy wolimy skupić się na filmie samodzielnie lepiej jest obejrzeć film swobodnie z opcją zatrzymania i powtórzenia niżeli w towarzystwie.

Ucząc się języków obcych

warto wybierać takie formy nauki, które nam odpowiadają, jeśli nie lubimy oglądać filmów, za to cenimy sobie wiedzę pozyskiwaną z programów popularno-naukowych warto jest wykorzystać nasze zainteresowania w tym kierunku. Również wybierając filmy do nauki warto jest wybierać takie gatunki filmów, które lubimy. Do najłatwiejszych filmów w zrozumieniu należą komedie i seriale, jeśli nasz hiszpański nie jest najlepszy warto zaczekać z nauką poprzez dramat, czy thriller, który może nas jedynie zniechęcić do dalszej nauki z wykorzystaniem filmu. Jeśli wybieramy film i wiemy że nie jest to hiszpański dla początkujących warto najpierw ten sam film obejrzeć w polskiej wersji językowej, bądź z napisami w języku polskim, względnie hiszpańskim, o ile nam to pomoże w jego zrozumieniu. Najczęściej trudność polega na słownictwie w filmie użytym. Im bardziej skomplikowana fabuła, tym trudniej jest zrozumieć niuanse scenariusza, stad też należy wybierać te filmy, które bazują na stereotypowej akcji. Następnie można przystąpić do obejrzenia filmu po hiszpańsku. Dzięki temu będziemy mogli bardziej skupić się na pojawiającym się słownictwie i na języku niżeli na zrozumieniu fabuły filmu, która jest nam już znana. Na uwadze trzeba mieć fakt, iż nie musimy za pierwszym razem zrozumieć wszystkiego, czasem trzeba ten sam film obejrzeć kilka razy, czasem warto podzielić go na krótsze fragmenty. Nauka poprzez film nie powinna nas męczyć a relaksować i zapewniać przyjemność z oglądania, dlatego też należy wybierać filmy nas interesujące i nie traktować ich jako nauki ale formy rozrywki. Wciągając się w akcję filmu nie musimy się pilnować z tłumaczeniem z hiszpańskiego, bowiem nasz mózg automatycznie zaczyna kodować i myśleć po hiszpańsku. Jest to niezwykły trening kreatywności i analizy dla mózgu, który wspiera nasz rozwój nie tylko językowy i jest wskazany na każdym etapie nauki, tak dla początkujących jak i zaawansowanych - podaje Preply, platforma do nauki języków obcych, zobacz strone (hiszpański dla początkujących).

manager-6

Nauka hiszpańskiego z filmem

jest dość łatwa pod kątem doboru filmy, gdyż produkcji hiszpańskich jest całkiem dużo tak należących do klasyki jak i do telewizyjnych seriali. Co prawda najbardziej znane są seriale pochodzące z Ameryki Łacińskiej to również hiszpańskojęzycznych produkcji europejskiej jest wiele. Do najpopularniejszych seriali edukacyjnych należy hiszpańska wersja Extr@. Pomocnym w odnalezieniu odpowiednich produkcji do nauki może być portal TED jak i English Attack. Obejrzenie filmu po hiszpańsku może być doskonałym tematem do konwersacji hiszpańskich jak i okazją do nauki na przykład w formie korepetycji. Omawianie filmu, jego treści i wartości edukacyjnej również jest formą doskonalenia językowego.

Wśród seriali hiszpańskich jednym z najbardziej popularnych i polecanych dla początkujących jest t Cuéntame cómo pasó. Fabuła serialu opowiada o życiu rodziny z lat 60tych wraz z umiejscowieniem akcji w historii Hiszpanii. Filmem pełnometrażowym idealnym do nauki jest produkcja Guillermo del Toro pod tytułem El laberinto del auno. Film stanowi doskonały materiał do nauki wyrażania teraźniejszości i przeszłości. Jest to film w dużej mierze historyczny co dodaje mu atutów w kontekście edukacji językowej.

Ciekawym filmem, jaki może posłużyć do nauki jest La Comuninad Alexa de la Iglesia. Film opowiada o mieszkańcach kamienicy madryckiej i relacjach między nimi. Przewija się w nim również akcent kryminalny, tajemnicy i skarbu. Konkurencją jest film Tres Metros sobre el cielo Fernando Gonzaleza Molina. Atutem tej produkcji jest oparcie na powieści Federico Moccia, która może być dodatkową lekturą o walorach edukacyjnych. Z uwagi na fakt, iż jest to dramat, to spore wyzwanie dla początkujących uczniów hiszpańskiego. Użytkownicy internetu często polecają sobie tytuły godne zobaczenia w oryginale. Takim tytułem jest Mar adentro Alejandra Amenabara. Jest to bez wątpienia film trudny, głównie pod kątem gramatyki. Jest to film oparty na faktach i opowiada o walce Ramona Sampedro o godną śmierć. Tym samym do wyboru mamy bardzo szeroki repertuar filmów, które mogą nam posłużyć do nauki czy to w całości, czy też we fragmentach. Różnorodność jest jak najbardziej wskazanym elementem w nauce, nawet jeśli nie masz przekonania do nauki przez film warto spróbować, być może mile się zaskoczysz jak wiele rozumiesz, bądź film uzmysłowi Ci jak wiele jeszcze przed Tobą.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*