Idealny kandydat do pracy – czyli jaki?

Obraz1

Poszukiwania idealnego pracownika są o tyle utrudnione, że każdy człowiek ma jakieś wady i ciężko jest je całkowicie wyeliminować. Można jednak do owego ideału dążyć i na gruncie ścieżki zawodowej szlifować konkretne cechy i walczyć z tymi niepożądanymi. Na co najlepiej zwrócić uwagę? Jakich cech rekruterzy i szefowie najczęściej szukają u pracowników?

Doświadczenie czy zaangażowanie? Co jest ważniejsze?

Wiele młodych osób wkraczających na rynek pracy boryka się z brakiem doświadczenia w branży. Tego wymagania nie da się niestety przeskoczyć i choć da się je zdobyć przez kursy, staże czy praktyki, to nic nie zastąpi zwyczajnej pracy w branży. Mimo to wielu absolwentów bardzo często chce się wykazać na swoim stanowisku, charakteryzując się większą chęcią do pracy niż starsi stażem koledzy. Warto zatem pamiętać o obu tych rzeczach – ciągłym poszerzaniu swoich kompetencji i wykazywaniu się niesłabnącym zaangażowaniem.

Umiejętność porozumienia się z zespołem

Kandydat do pracy może pochwalić się swoimi umiejętnościami już podczas rekrutacji. Umiejętność dobrego przekazywania swoich myśli, otwartość na drugą osobę i zdolność pracy w grupie to bardzo pożądane cechy w praktycznie każdej branży. Dobrze postrzegane jest także umiejętne rozwiązywanie konfliktów, których pojawienie się jest nieuchronne nawet w najbardziej zgranym zespole. Wszystkie cechy świadczące o dobrym dogadywaniu się z innymi ludźmi to coś, co zdecydowanie warto rozwijać.

Praca pod presją i panowanie nad emocjami

Każdy miał w życiu minimum jeden deadline. Czy to prezentacja w szkole, czy zlecenie w pracy, pracy pod presją czasu nie zawsze da się uniknąć. Warto zatem zachowywać wówczas zimną krew i wykonać wszystkie powierzone zadania tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Trzeba także pamiętać o trzymaniu emocji na wodzy – odczuwanie pewnych rzeczy, na przykład irytacji lub rozżalenia to jedno, a okazywanie ich to drugie. Czasami lepiej ochłonąć i rozwiązać konflikt później, a w czasie pracy skupić się tylko na zadaniu.

Organizacja miejsca i czasu pracy

Mimo że biurka pracowników wielu redakcji wyglądają czasami jakby przeszło przez nie tornado, to większość osób wymaga utrzymywania porządku w miejscu pracy. Pozwala to na błyskawiczne znalezienie potrzebnych rzeczy nawet wtedy, gdy danej osoby nie ma akurat w pracy. Równie istotne jest dobre zarządzanie czasem – rozplanowanie pracy w nieefektywny sposób może negatywnie odbić się na jej efektach.

Sposoby weryfikacji pożądanych cech kandydatów do pracy

Rekrutacja to praktycznie jedyny sposób na weryfikację kandydatów do pracy. Coraz częściej używa się do tego procesu specjalnych platform ułatwiających pracę zarówno aplikującym, jak i rekruterom. Proces zaczyna się w momencie sprawdzania CV, ponieważ to tam dana osoba ma szansę – poprzez swoje doświadczenie – pochwalić się swoimi najlepszymi cechami. Następnie przychodzi czas na rozmowę, podczas której dzięki odpowiednim pytaniom da się bezbłędnie zweryfikować wszystkie informacje. Niektóre firmy stawiają także na dodatkowe etapy takie jak AC lub specjalne testy sprawdzające konkretne umiejętności.

Mimo że idealny pracownik nie istnieje, to na pewno są tacy, którzy sprawują się bardzo dobrze. Warto dbać o swoje kompetencje, a pracownikom dawać pole do ich ciągłego rozwoju.

Jeżeli szukasz pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/employer

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*