Finansowanie mikrofirmy. Jak zdobyć środki na działalność?

6d19d6272dba57e2c68047f7c02b9fc3

W jaki sposób można finansować mikrofirmę, by zadbać o jej stabilność i zapobiegać pojawianiu się zatorów płatniczych? Przedsiębiorcy mają dzisiaj do dyspozycji kilka sposobów, by pozyskać środki.

Jak finansować działalność mikrofirmy?

Mikrofirmami nazywa się najmniejsze firmy, które zatrudniają do 10 pracowników oraz osiągają obroty roczne do 2 mln euro netto.

Gdy weźmie się pod uwagę podział przedsiębiorstw ze względu na wielkość, to właśnie te firmy mają najwięcej trudności w utrzymaniu się na rynku, ponieważ są one w najwyższym stopniu narażone na niewypłacalność i upadłość. Wynika to głównie z ich mniejszych obrotów i dochodów oraz mniejszej liczby kontrahentów.

Finansowanie mikrofirmy może odbywać się na dwa sposoby – jako finansowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Wewnętrzne finansowanie to środki posiadane i generowane przez firmę. Z kolei zewnętrzne to środki pochodzące z zewnątrz, od innych instytucji finansowych czy firm.

Dla mikrofirm finansowanie zewnętrzne ma duże znaczenie, ponieważ dzięki niemu można zarówno łatwiej rozpocząć działalność, jak i zadbać o jej płynność finansową.

Jak pozyskać środki na finansowanie mikrofirmy?

Mniejsze firmy mają ograniczone możliwości w finansowaniu zewnętrznym w porównaniu do firm większych. Nie znaczy to jednak, że nie mogą one korzystać z rozwiązań, z których korzystają też duże korporacje. Często również skierowane są do nich dodatkowe środki. Jak pozyskać środki na finansowanie firm zaliczanych do kategorii mikro?

DotacjeMikroprzedsiębiorstwa mogą obecnie korzystać z wielu dotacji. Są to zarówno dofinansowania możliwe do uzyskania na otwarcie firmy, jak i na jej działalność.

Dotacje oferują między innymi Urzędy Pracy, można skorzystać z Funduszy Europejskich oraz z regionalnych programów, na przykład jak Polska Wschodnia. Ponadto dotacje oferowane są również przez konkretne województwa, powiaty czy gminy.

Można zdobyć wtedy sporą kwotę, również bezzwrotną, lecz konieczne jest spełnienie wtedy szeregu wymogów.

Kredyty i pożyczkiCodzienną działalność firmy mogą też finansować przez kredyty i pożyczki. Są one też oferowane przez wybrane banki na rozpoczęcie działalności.

Środki są wtedy łatwo dostępne i można wydać je też na dowolny cel. Minusem są koszty, więc warto porównywać oferty kredytowe i pożyczkowe dla firm przed ich wyborem.

FaktoringDla mikrofirm dostępny jest też faktoring, czyli usługa finansowania faktur – https://finea.pl/oferta/. Umożliwia ona otrzymanie płatności z fakturę nawet w jeden dzień, więc poprawia płynność finansową.

Faktoring dla mikrofirm jest dostępny na korzystnych zasadach, a także można obecnie używać go przez internet, co jest dodatkowym plusem.

Praca tymczasowa – wady i zalety
Branże, które korzystają z rozwiązań typu Predictive dialer

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*