Fakty o Niemczech i rynku pracy u naszych sąsiadów

berlin-1545303_960_720

Biorąc pod uwagę doskonały standard życia i dobrze prosperującą gospodarkę, nic dziwnego, że Niemcy są popularnym miejscem dla obcokrajowców z Polski, którzy chcą pracować i mieszkać w innym miejscu w Europie. Od kochających imprezy wybierających się do Berlina po bogate Monachium, tysiące emigrantów sprawia, że niemiecki styl życia jest ich własnym. Praca w Niemczech jest dość zachęcająca, warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej.

Szybkie fakty o Niemczech

  • Ludność: 80,2 mln
  • Najpopularniejsze miasta dla emigrantów: Berlin, Monachium i Frankfurt
  • Waluta: euro
  • Język urzędowy: niemiecki
  • Główne branże: motoryzacja; Technologia naukowa; Inżynieria; Technologia energetyczna i środowiskowa; Budownictwo; Produkty farmaceutyczne i chemiczne.

Jakich wiz i dokumentów potrzebuję?

Jeśli pochodzisz z UE – a tak zapewne jest, skoro jesteś Polakiem – to nie ma żadnych ograniczeń wobec obywateli mieszkających i pracujących w Niemczech. Po przyjeździe i miejscu pobytu będziesz musiał przejść przez proces „Anmeldung” (rejestracja) w lokalnym Bürgeramt (Citizen Registration Office). Bez Twojego dokumentu rejestracyjnego (Anmeldebestätigung) nie będziesz mógł otworzyć konta bankowego, uzyskać numeru podatkowego ani uzyskać ubezpieczenia zdrowotnego. Masz się zarejestrować w ciągu kilku tygodni od przeprowadzki do kraju.

Jeśli jednak pochodzisz z USA lub spoza UE, papierkowa robota i wizy będą nieco trudniejsze do uzyskania. Jeśli szukasz pracy lub wizy do pracy w Niemczech, możesz liczyć na trochę szczęścia.

Jakie są koszty utrzymania?

Różni się to znacznie w zależności od tego, gdzie planujesz mieszkać. Z miast najbardziej popularnych wśród emigrantów, Monachium jest najdroższe, a następnie Frankfurt. Chociaż Berlin ma tańszy czynsz niż Hamburg czy Düsseldorf, został niedawno oceniony jako droższy dla obcokrajowców niż którekolwiek z tych dwóch miast.

Wiele osób mówiących po angielsku z innych dużych krajów na ogół uważa Niemcy za bardzo rozsądne – zwłaszcza jeśli chodzi o zakwaterowanie. Warto jednak przed wybraniem się tam przeanalizować szczegóły codziennego kosztu życia które możesz filtrować według miasta, aby uzyskać użyteczny widok konkretnych miejsc, które Cię interesują.

Jak mogę skonfigurować moje finanse?

Istnieje bardzo niewiele umów wzajemnych między niemieckimi bankami przy głównych ulicach, więc należy uważać, z kim zdecydujesz się na bank, ponieważ prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za korzystanie z bankomatu innego banku. Deutsche Bank i Commerzbank są największymi bankami i mają oddziały w większości miast. Aby otworzyć konto, będziesz potrzebować dokumentów rejestracyjnych – wiele rachunków bieżących pobiera opłatę miesięczną.

Po otwarciu niemieckiego konta zarejestruj się w TransferWise, aby przelać pieniądze między kontami w Polsce i Niemczech bez konieczności płacenia wysokich opłat bankowych.

berlin-630640_960_720

Jak znaleźć i uzyskać pracę?

Niemcy mają silną i dynamiczną gospodarkę, a stopa bezrobocia wynosi tylko 4,7% (stan na lipiec 2015 r.). Przemysł ma się dobrze, zwłaszcza w sektorach IT, nauki i technologii oraz inżynierii, a wiele międzynarodowych firm zatrudnia polskich emigrantów.

Niektóre biura w największych miastach, zwłaszcza w Berlinie (miasto „multi-kulti”, jak wiadomo w Niemczech ze względu na swoją międzynarodową populację), mówią po angielsku, ale ogólnie rzecz biorąc, trzeba mówić po niemiecku, aby zarabiać przyzwoite wynagrodzenie. Jest to mniej konieczne w niektórych branżach niedoboru, takich jak IT, i oczywiście w turystyce – gdzie istnieją możliwości anglojęzyczne.

Jak znaleźć miejsce do zamieszkania?

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, Niemcy są narodem najemców, z jednym z najniższych wskaźników posiadania domów w krajach rozwiniętych. Tylko 41% ludności posiada własny dom, a liczba ta jest jeszcze niższa w miastach. Prawo jest również w dużej mierze po stronie najemców – a ponieważ Niemcy przebywają w jednym mieszkaniu przez bardzo długi czas, oznacza to, że właściciele nie są zaskoczeni tym, dla kogo wynajmują. Może to utrudnić życie emigrantom z Polski bez historii kredytowej lub wynajmu w kraju.

Możliwe, że będziesz musiał przejść przez agenta wynajmu, który zajmie około dwóch miesięcy depozytu jako płatności za swoje usługi. Będziesz również musiał zapłacić około trzech miesięcy zimnego czynszu (czynsz bez miesięcznych rachunków, które są płacone bezpośrednio jako część „ciepłego” czynszu) jako depozyt w Twoim mieszkaniu. Podobnie jak w Polsce, większość mieszkań jest nieumeblowana (płacisz dodatkowo za umeblowane mieszkanie) – do tego stopnia, że ​​często potrzebujesz urządzeń do własnej kuchni.

Jak wygląda niemiecki system edukacji i szkolnictwa?

Niemiecki system szkolny jest zupełnie inny niż w Polsce. Dzieci uczęszczają do przedszkola do szóstego roku życia, w którym rozpoczynają naukę w Grundschule. W wieku średnim dzieci dzielą się na różne rodzaje szkół, w zależności od osiągnięć akademickich – a różne drogi, jakie w tym momencie podejmują, mogą mieć ogromny wpływ na ich opcje w późniejszym życiu. Edukacja jest wysoko ceniona w Niemczech. Kraj może się poszczycić wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą, z dużą liczbą osób posiadających stopień magistra – i bardzo wysokim odsetkiem doktorów.

Co z niemiecką opieką zdrowotną?

Niemiecki system opieki zdrowotnej jest dobrze finansowany, o wysokim standardzie i bardzo wydajny. Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Jeśli pracujesz, twoje ubezpieczenie będzie wypłacane bezpośrednio z twojego wynagrodzenia (połowa z twojego wynagrodzenia, a połowa z twojego pracodawcy). Jeśli jesteś bezrobotny i ubiegasz się o świadczenia, państwo płaci za ciebie.

Osoby pracujące jako freelancerzy i właściciele firm płacą sami. Warto przejrzeć dostępne w sieci inne przydatne zasoby dla emigrantów w Niemczech. Zanim przeprowadzisz się za granicę, spójrz na znalezioną w sieci przydatną listę kontrolną, która pozwoli Ci przypomnieć sobie wszystko, co musisz zrobić, aby się zorganizować. Znajdziesz takie listy w obfitości w sieci.

Gotowy? Szukaj pracy w Niemczech !

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*