Etykieta przestrzeni coworkingowej – co robić, a czego nie wypada?

african-american-3692648_960_720

Coworking przyciąga niezależnych specjalistów i startupów z wielu powodów: wspólne przestrzenie takie jak citydesk.pl są tańsze niż tradycyjne biura, zazwyczaj oferują lepsze udogodnienia i zapewniają lepsze możliwości interakcji społecznej. W porównaniu do pracy w domu, przestrzenie coworkingowe zwiększają wydajność i umożliwiają pracownikom komunikowanie się ze sobą. Nic dziwnego, że szturmują świat roboczy!

Podobnie jak w przypadku dużej korporacji, wspólna przestrzeń robocza opiera się na kodeksie postępowania, który może być zrozumiały lub jasno określony. Często oczekiwania wobec użytkowników przestrzeni są takie same w różnych społecznościach coworkingowych. Najczęściej spotykane oczekiwania w przestrzeniach coworkingowych są proste, ale naprawdę pomagają zachować zadowolenie wszystkich. Jeśli jesteś nowy w świecie coworkingu, oto co powinieneś wiedzieć w kontekście etykiety związanej z użytkowaniem tych przestrzeni.

Szanuj granice

Zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym, należy pamiętać o przestrzeni innych ludzi. Na przykład upewnij się, że zostawiłeś wystarczająco dużo miejsca dla innych ludzi w przestrzeniach wspólnych, zwłaszcza gdy masz ze sobą kilka przedmiotów. Chociaż zakłada się, że większe biurka są współdzielone, dedykowane biurka są wyłączone, więc nie należy czytać książki, pożyczać pióra ani patrzeć na dokumenty, które można znaleźć na jednym z nich. Jeśli widzisz kogoś noszącego słuchawki lub zanurzonego w pracy, nie rozpraszaj tej osoby bez powodu.

Nie hałasuj

Jeśli potrzebujesz wykonać telefon, skorzystaj z budki telefonicznej, wejdź na korytarz lub przejdź się na spacer. Podczas pracy grupowej lub zespołowej pamiętaj, aby hałas był na poziomie szacunku, ponieważ inni ludzie używają tej samej przestrzeni do indywidualnej pracy. Korzystaj ze słuchawek, aby odtwarzać muzykę, zamiast puszczać ją z głośników. Wszyscy rozumieją, że pewien poziom szumu tła jest akceptowalny w przestrzeniach coworkingowych, ale rozsądny jeśli chodzi o ilość wytwarzanego hałasu.

Trzymaj się harmonogramu

Przedłużając spotkanie z klientem lub zabierając zbyt wiele czasu, aby zakończyć rozmowę, prawdopodobnie spowodujesz opóźnienie dla wszystkich innych, którzy muszą korzystać z tego wynajętego miejsca. Podczas gdy spodziewane są pewne opóźnienia, niedopuszczalne jest opóźnianie planów współpracownika. Dlatego zarządzanie czasem ma kluczowe znaczenie przy rezerwacji pokoju konferencyjnego we wspólnym obszarze roboczym.

Posprzątaj po sobie

Pozostawiaj przestrzeń w takim samym stanie, w jakim ty chciałbyś ją zastać – ta maksyma jest szczególnie ważna w przestrzeniach coworkingowych, gdzie dziesiątki osób dzielą jeden obszar. Ponieważ pracownicy przychodzą i odchodzą przez cały dzień, powinieneś zadbać o czystość i porządek na stanowisku pracy. Nikt nie lubi zajmować się bałaganem pozostawionym przez poprzedniego współpracownika, więc przed opuszczeniem biura umyj filiżankę po kawie i uprzątnij chusteczki.

Użyj rozumu

Jeśli współdzielona przestrzeń biurowa ma zestaw reguł, przestrzegaj ich. Zgodnie z ogólną zasadą, traktuj przestrzeń tak, jak chcesz, aby była traktowana. Oznacza to jedzenie tylko w wyznaczonych miejscach, czy palenie na zewnątrz. I chociaż powinno to przebiegać bez słowa, unikaj dyskryminujących zachowań i nękania wobec innych freelancerów – to także ich przestrzeń.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*