Pożar w miejscu pracy – czy należy Ci się odszkodowanie?

firefighters-1168249_640

Bez względu na to, czy pracujemy w biurze, czy w zakładzie produkcyjnym, może zdarzyć się wypadek przy pracy czy zdarzenie losowe, w którym ucierpi nasze zdrowie. Warto wtedy wiedzieć, jak się zachować oraz jakie są nasze prawa. W wielu sytuacjach za wypadek należy nam się odszkodowanie. Jest tak między innymi wtedy, gdy w miejscu pracy przydarzy się pożar.

Pożar w miejscu pracy to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Jego skutki mogą być różne, od niewielkiego zatrucia dymem do poważnych oparzeń. Zawsze wtedy przede wszystkim trzeba pamiętać o pomocy lekarskiej. Kolejna kwestą jest dochodzenie wszelkich roszczeń albo od pracodawcy, albo od jego ubezpieczyciela. Wielu pracowników w miejscach pracy ma również dodatkowe ubezpieczenia i pakiety wykupowane przez pracodawcę, w ramach których również można liczyć na odszkodowanie. Możliwości jest wiele, choć oczywiście o wiele korzystniejsze jest unikanie zagrożeń. O tym pamiętać powinien przede wszystkim pracodawca.

Zagrożenie dla mienia i ludzi

Jeśli w firmie przydarzy się pożar, najczęściej oznacza to poważny zastój w pracy, uszkodzenie mienia, maszyn i urządzeń, a często też cały obiekt nie nadaje się do użytku. Nawet, jeśli właściciel firmy ma odpowiednie ubezpieczenie, z pewnością trochę czasu potrwa, zanim wszystkie formalności zostaną uregulowane, a przedsiębiorstwo przywrócone zostanie do stanu codziennego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do wszystkich przepisów przeciwpożarowych i zadbanie o to, by budynek pod tym względem był w pełni bezpieczny. W zabezpieczeniu przeciwpożarowym budynku przydadzą się wszystkie nowoczesne systemy chroniące przed ogniem, właściwie skonstruowane okna, drzwi aluminiowe zewnętrzne i wewnętrzne, które w razie zagrożenia zatrzymają ogień i nie dopuszczą do jego rozprzestrzenienia się w całym budynku. Stosowanie tych wszystkich zabezpieczeń pozwala znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia pożaru, dlatego nie należy ani na nich oszczędzać, ani kwestionować konieczności ich zamontowania.

Zadbaj o systemy alarmowe

W zabezpieczeniach przeciwpożarowych budynków, zarówno mieszkalnych, jak i biurowych czy użyteczności publicznej, ogromne znaczenie mają systemy alarmowe, które włączają się od razu, gdy pojawi się zagrożenie. Bardzo czułe i delikatne czujniki wykrywają już niewielkie zadymienie, zanim ogień zdąży się na dobre rozprzestrzenić. Dzięki temu możliwe jest ugaszenie pożaru w jego wczesnej fazie, zanim będzie on niebezpieczny dla ludzi czy mienia znajdującego się w budynku. W systemy przeciwpożarowe zawsze warto inwestować, gdyż ich koszt jest nieporównywalnie niższy do kosztów usuwania skutków pożaru. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie i system alarmowy, warto bardzo dokładnie zapoznać się z technologiami oferowanymi przez producentów systemów alarmowych i wybrać dobrej jakości urządzenia. Oszczędzanie na bezpieczeństwie nie jest bowiem dobrym rozwiązaniem i praktycznie zawsze przynosi więcej szkód niż korzyści.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*