Egzamin z języka polskiego- co trzeba wiedzieć?

Young woman student with laptop at home, home office and learning.

 

Obcokrajowcy, którzy chcą rozpocząć studia w naszym kraju czy też uzyskać zatrudnienie, muszą wykazać się dobrą znajomością języka polskiego. Aby potwierdzić swój wysoki poziom znajomości języka, niezbędne jest zdobycie specjalnego certyfikatu. Gdzie można zdać egzamin z języka polskiego i co trzeba o nim wiedzieć?

Poziomy znajomości języka polskiego

Wymienić można następujące poziomy znajomości języka obcego:

  • podstawowy (A1-A2),
  • średniozaawansowany (A2-B1),
  • zaawansowany (B2)
  • poziom profesjonalny (C1)
  • perfekcyjna biegłość (C2).

Warto pamiętać, że podstawowa znajomość języka może okazać się niewystarczająca do pracy czy też rozpoczęcia nauki w naszym kraju.

Kto i gdzie może zdawać egzamin z języka polskiego?

Egzamin z języka polskiego kierowany jest głównie do cudzoziemców, ale także obywateli polskich na stałe mieszkających za granicą. Aby podejść do egzaminu, należy mieć ukończone 18 lat, jeśli chodzi o ten przystosowany do potrzeb dorosłych. W grupie dostosowanej do potrzeb dzieci mogą odbywać egzamin osoby w wieku 14-17 lat.

Warto też wiedzieć, certyfikat polski śląsk gdzie zrobić? Rejestracja w Polsce na egzamin państwowy ze znajomości języka polskiego na poziomie C1 odbywa się w licznych miastach na terenie całego kraju. Jeśli chodzi o Śląsk, to do egzaminu można podejść w Katowicach, na Uniwersytecie Śląskim oraz w Bielsko-Białej.

Ile kosztuje egzamin z języka polskiego?

Niestety, egzaminy nie są darmowe. Wysokość opłat, jakie trzeba wnieść, są uzależnione od danego ośrodka egzaminującego. Nie mogą jednak przekraczać pewnych maksymalnych kwot, określonych za egzamin na danym poziomie zaawansowania, jakie przewidział ustawodawca:

  • 90 € poziom egzaminu z języka polskiego A1-B2 dla dzieci i młodzieży,
  • 120 € poziom egzaminu z języka polskiego A1, A2 w grupie dorosłych,
  • 150 € poziom egzaminu z języka polskiego B1, B2 w grupie dorosłych,
  • 180 € poziom egzaminu z języka polskiego C1, C2 w grupie dorosłych.

Ponadto należy liczyć się też z koniecznością wniesienia opłaty za wydanie certyfikatu, która wynosi 20 euro.

Uzyskanie certyfikatu znajomości języka polskiego na poziomie C1- zalety

Certyfikat znajomości języka polskiego to bardzo ważny i przydatny dla obcokrajowców dokument. Poświadcza on znajomość języka polskiego w stopniu profesjonalnym. Cudzoziemny, którzy zdadzą egzamin, mogą studiować za darmo na polskich uczelniach w języku polskim. Ponadto mają więcej możliwości na rynku pracy. Warto też dodać, że mają większe szanse na uzyskanie karty stałego pobytu czy nawet polskiego obywatelstwa.

Jak widać, jest to bardzo ważny dla obcokrajowców egzamin, który daje im wiele korzyści.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*