Wady i zalety rekrutacji zdalnej

nordwood-themes-kRNZiGKtz48-unsplash (1)

W przypadku sytuacji kryzysowych niektóre firmy przechodzą na tryb zdalny. Zmianom ulega sposób wykonywanych obowiązków i świadczonych usług. Co więcej, przekształceniu ulega również proces rekrutacji. Ma to swoje wady i zalety, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Zalety rekrutacji zdalnej

W sytuacjach, gdy rynek gospodarczy został zachwiany, a na stronach pokroju Pracuj.pl spada ilość ogłoszeń o pracę, rekrutacja zdalna stanowi doskonałą alternatywę. Przede wszystkim odciąża budżet i energię działu HR, pozwalając na przeprowadzania wszystkich obowiązków online. Nie wymaga to obowiązku rezerwacji spotkania w określonej przestrzeni, a także wyklucza obowiązek dostosowania się do sztywnego protokołu. Co więcej, taki sposób rekrutowania jest równie wydajny i skuteczny co klasyczna rozmowa kwalifikacyjna. Dla kandydata może być on znacznie łatwiejszy i bardziej komfortowy, gdyż rozmowy przeprowadzane online są znacznie luźniejsze i mniej formalne. Rekrutacja zdalna może być ponadto doskonałym impulsem do przejścia firmy w działalność online np. sprzedaż. Wymaga ona bowiem udoskonalenia metod wypracowanych przez lata działalności i wdrożenia rozwiązań cyfrowych, które mogą podnieść komfort pracy nie tylko specjalistom HR, lecz innym pracownikom.

Wady rekrutacji zdalnej

Największą wadą rekrutacji zdalnej jest jej uzależnienie do warunków technicznych, jakie panują po stronie firmy oraz kandydata na pracownika. W przypadku problemów z łączem telefonicznym bądź internetowym proces rekrutacyjny może utknąć w miejscu bądź w ogóle się nie odbyć. Ponadto, w przypadku niedostatków technicznych niektórzy kandydaci mogą być z góry skreśleni. Rekrutacja zdalna rodzi również duży problem dla specjalistów HR, którzy na podstawie bezpośrednie rozmowy mogli przeanalizować zachowanie potencjalnego pracownika i jego kompetencje. Ograniczenie rozmowy do połączenia online może sprawić, iż nie wszystkie umiejętności kandydatów zostaną wytłuszczone.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*