Chcesz dorobić sobie na wakacjach? Gdzie szukać ofert sezonowych?

bruce-mars-FWVMhUa_wbY-unsplash

Praca wakacyjna to dobre rozwiązanie dla osób, które uczą się lub studiują i mają w sezonie letnim kilka miesięcy wolnego. W tym czasie można nie tylko wypocząć, ale również popracować i zarobić na kilka miesięcy nauki. Gdzie szukać sezonowych ofert? W jakich branżach warto się zaczepić na wakacje?

Nie od dziś największą popularnością wśród uczniów i studentów cieszy się branża hotelowa i gastronomiczna. Szczególnie w miejscowościach turystycznych właściciele hoteli, pensjonatów, restauracji i innych lokali poszukują dodatkowej siły roboczej i rąk do pracy. Osoby, które chcą sobie dorobić mogą więc bez problemu znaleźć zatrudnienie w branży, która je interesuje. Dobrym pomysłem jest praca kelnera lub barmana. W tym zawodzie można bowiem zarobić nie tylko regularną pensję, ale również napiwki. W dobrych lokalach często w skali miesiąca są one wyższe niż podstawowa pensja. Praca w gastronomii nie jest wymagająca i nie potrzeba do niej zbyt dużego przygotowania. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest bardzo wymagająca. Często trzeba być na nogach od rana do późnych godzin wieczornych. Lokale gastronomiczne w sezonie letnim i w turystycznych miejscowościach są bowiem otwarte często niemal przez całą dobę.

Praca w przyszłym zawodzie

hotele jastrzębia góraDobrym sposobem na pracę w wakacje jest połączenie dwóch kwestii – zarabiania pieniędzy i doskonalenia się w swoim fachu. W przerwie między kolejnymi latami nauki dobrze jest szukać zatrudnienia w branży, w której się kształcimy. Taka opcja pozwoli dorobić sobie do uczniowskiego czy studenckiego budżetu, a jednocześnie da możliwość zdobywania doświadczenia w przyszłym zawodzie. Osoby uczące się fryzjerstwa mogą szukać zatrudnienia w zakładach fryzjerskich, a studenci marketingu i reklamy mogą spróbować zatrudnić się w jakiejś agencji reklamowej. Przyszli stolarze również mogą znaleźć zatrudnienie w swojej branży i uczyć się wykonywać meble, drzwi zwykłe i drzwi składane, a także inne stolarskie produkty. Jeśli zdecydujemy się na pracę w zbliżonym zawodzie do tego, którego się uczymy, nie tylko zarobimy, ale również zdobędziemy dodatkowe umiejętności.

Warto pilnować formalności

Jeśli szukamy pracy wakacyjnej, warto zacząć poszukiwania z odpowiednim wyprzedzeniem. Kto zaczyna szukać pracy na wakacje już w czasie wakacji, może się srogo rozczarować. Najlepsze miejsca pracy są bowiem pozajmowane z dużym wyprzedzeniem. Trzeba też pilnować wszystkich formalności, zwłaszcza umów jakie pracodawca powinien podpisać z pracownikami sezonowymi. Praca na czarno nie jest dobrym pomysłem, gdyż może się okazać, że po kilku tygodniach pracy zostaniemy z niczym. Warto też sprawdzać w miarę możliwości pracodawców, do których aplikujemy. Niektóre firmy wręcz słyną z ogromnej rotacji pracowników, kiepskich warunków pracy i sporego wyzysku. Aby uniknąć takich miejsc, trzeba przeglądać portale branżowe oraz fora internetowe, na których użytkownicy dzielą się opiniami o poszczególnych firmach.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*