Wypadek przy pracy – czy dopełniłeś wszystkich formalności?

accident-994009_640

Bez względu na to, czy pracujemy w wygodnych warunkach biurowych, czy w mniej przyjaznych halach magazynowych, fabrykach i zakładach przemysłowych, musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności w trakcie wykonywania wszystkich obowiązków zawodowych. Wypadki przy pracy zdarzają się bowiem dosyć często. Ich powody mogą być różne – nieuwaga, chwila zamyślenia, ale również niewłaściwe przygotowanie miejsca pracy czy brak zabezpieczeń, o które powinien zadbać pracodawca.

Wypadek przy pracy powoduje przede wszystkim spore zamieszanie i chwilowy zastój w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Osoby, które uległy wypadkowi najczęściej trafiają do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej. Większość zdarzeń skutkuje wyłączeniem pracownika z codziennej pracy. Zwolnienia lekarskie z tytułu wypadków przy pracy bywają różnej długości – czasem pracownik idzie na tydzień czy dwa zwolnienia. W poważnych przypadkach są to wielomiesięczne zwolnienia. Zdarza się i tak, że w wyniku wypadku pracownik całkowicie traci zdolność wykonywania pracy. Po wypadku trzeba pamiętać, by dopełnić wszelkich formalności. Trzeba zgłosić wypadek przede wszystkim w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Państwowej Inspekcji Pracy.

Skąd świadczenia powypadkowe

W wyniku wypadku przy pracy bardzo często pracownik musi przejść poważne leczenie, rehabilitację, korzystać z wielu świadczeń zdrowotnych, także tych płatnych i kosztownych. Jednym z jego przywilejów jest możliwość korzystania ze 100-procentowo płatnego zwolnienia lekarskiego. Co więcej, może liczyć na świadczenia z ubezpieczenia pracodawcy. Większość firm, które zajmują się wytwarzaniem produktów czy świadczeniem usług posiada dobre umowy z ubezpieczycielami. Dzięki temu na wypadek takich zdarzeń, jak wypadki przy pracy, firma nie musi ponosić odpowiedzialności finansowej z własnej kieszeni. Świadczenia, jakie otrzyma pracownik, mogą być różne w zależności od rodzaju wypadku, trwałości uszkodzenia ciała, długości zwolnienia. Poza rekompensatą za straty może również liczyć na odszkodowanie i wiele innych świadczeń, jak opłaty za pobyt w szpitalu czy za rehabilitację i sprzęt medyczny. Pracownicy, którzy posiadają własne polisy na życie, mogą dodatkowo skorzystać z tego, co oferują ich ubezpieczyciele.

Polisa nigdy nie jest zbędnym wydatkiem

Wiele osób, które ulegają wypadkom, nie tylko w miejscu pracy, najczęściej pluje sobie w brodę, że nie posiadały dobrej polisy ubezpieczeniowej. Niestety, nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy przydarzy mu się coś nieszczęśliwego. Każdy uważa, że żadne wypadki, choroby czy inne nieszczęśliwe zrządzenia losu jego nie dotyczą. Życie jednak pokazuje, jak mocno takie osoby są w błędzie. Dobra polisa na życie przydaje się zawsze i nigdy nie należy traktować jej jako zbędnego i niepotrzebnego wydatku. Dobra ochrona ubezpieczeniowa wbrew pozorom nie musi być droga i stać na nią praktycznie każdego. Aby zdobyć nieco więcej wiedzy na temat rynku ubezpieczeń i różnych polis, warto zajrzeć na http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie/. Jeśli lepiej poznamy rynek ubezpieczeniowy, na pewno dużo łatwiej będzie nam podjąć słuszną i rozsądną decyzję ubezpieczeniową i wybrać polisę, która w stu procentach będzie spełniała nasze oczekiwania.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*