Domowe nagłośnienie – jak wybrać odpowiednie?

pexels-photo-1173651_725x600

Głośniki są niezbędnym elementem, gdy chcemy posłuchać muzyki lub obejrzeć film z dźwiękiem. Przed zakupem tego rodzaju urządzeń, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Głośniki bezprzewodowe

Ciekawym rozwiązaniem są bezprzewodowe głośniki podłączane przez Bluetooth. Zazwyczaj są one niewielkich rozmiarów, więc bez problemu można je zabrać w podróż. Charakteryzują się mocą, która pozwala wypełnić dźwiękiem średniej wielkości pomieszczenie. Ogromną zaletą tych głośników jest wbudowany akumulator. Nie ma potrzeby ciągłego podłączania ich do sieci. Naładowana bateria wytrzymuje kilka godzin, więc można cieszyć się dźwiękami audio na tarasie albo w ogrodzie.

Kolumny podstawowe i wolnostojące

Szeroką kategorią głośników są kolumny. Użytkownicy mają do wyboru kolumny podstawkowe oraz wolnostojące, inaczej podłogowe. W wyborze rodzaju, zasada jest dosyć prosta, mniejsze urządzenia sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, większe, bardziej zaawansowane w przestronnych salonach. Warto wspomnieć, że cena tego typu głośników nie zależy od ich wielkości. Na koszt urządzeń wpływają parametry techniczne (m.in.: moc) oraz jakość wykonania. Dwa głośniki lub kolumny, do odtwarzania dźwięku stereo nazywane są zestawem 2.0. Na rynku dostępne są także zestawy 2.1, które poza głośnikami posiadają dodatkowy element np. subwoofer (odtwarzający wyraźny, mocny bas). Te niepozorne urządzenia odtwarzają dźwięki w niepowtarzalny sposób. Wysokiej jakości subwoofery dostępne są na: https://www.skleptonsil.pl/tonsil-subwoofery-aktywne,c89.html. Posiadają one pokrętło, które pozwala regulować poziom basu. Dzięki temu można dostroić je do każdego rodzaju muzyki.

Kino domowe w wersji zaawansowanej

Prawdziwym Kinomaniakom nie wystarczą głośniki 2.0 czy 2.1. Najczęściej sięgają oni po zestawy 5.1, a nawet 7.1 i 9.1 (określa to liczbę wykorzystanych głośników). Takie zestawy pozwalają odtwarzać przestrzenny dźwięk i wiele różnych efektów. Warto wspomnieć, że dodatkiem do telewizora są głośniki typu soundbar. Nie imitują one dźwięku przestrzennego, ale są znacznie lepsze, niż głośniki wbudowane w TV. Soundbary zamknięte są w podłużnej obudowie i można je łatwo przenosić.

O tym musisz pamiętać, kupując głośniki

Głośniki posiadają wiele różnych parametrów. Warto sprawdzić rodzaj i długość przewodów. Modele z kablem emitują zazwyczaj lepszy dźwięk, niż głośniki bezprzewodowe. Kabel nie może być za krótki, by można było dowolnie je ustawić. Dobrze jest sprawdzić czy do zestawu głośników dołączony jest pilot. Podnosi on komfort użytkowania urządzenia, pozwala na szybkie dostosowywanie głośności. Oczywiście, trzeba sprawdzić moc i skuteczność głośników. Im wyższe wartości w watach i decybelach, tym sprzęt jest lepszej jakości. Niektóre modele posiadają wyższe pasmo przenoszenia, niż jest w stanie usłyszeć ludzkie ucho. Warto jednak wiedzieć, że wyższe lub niższe herce można poczuć i ma się wówczas wrażenie większej głębi. Poza tym, ważne jest, by wykonanie głośników było wysokiej jakości. Dobrze jest również, jeśli sprzęt cechuje się wodoodpornością i ma wbudowany mikrofon.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*