Domowa biblioteczka – jak ją mądrze oświetlić i zorganizować?

woman-1839798_960_720

Być może podjąłeś decyzję, że chcesz przeczytać więcej książek w 2020 roku, lub właśnie dostałeś adres antykwariatwaw.pl do wglądu i wiesz, że musisz poświęcić trochę czasu na czytanie. Może znalazłeś sekretną jaskinię za regałem swojego nowego domu?

Bez względu na powód, jeśli zastanawiasz się nad utworzeniem biblioteki domowej lub czytelni i przyszedłeś do nas, aby zainspirować się, jak odpowiednio ją oświetlić, czy wystarczająco oświetlić, a jednocześnie uniknąć przerażającego zmęczenia oczu – to dobre miejsce na zdobycie takich informacji.

Biblioteki są zwykle zapamiętywane jako zimne, przestarzałe, niewygodne miejsca, oświetlone migotającymi fluorescencyjnymi lampami sufitowymi. Nie musi tak być w domu – powinieneś czuć się komfortowo we własnej przestrzeni, być może nawet popijając do tego kieliszek brandy.

Ciepłe światło jest na ogół dobrym wyborem, tworząc atmosferę komfortu w nowej bibliotece (lub w rogu salonu, w zależności od tego, ile masz przestrzeni), więc celuj w żarówki o temperaturze barwowej od 2000K do 3000K.

Trzeba będzie je także nakierować. Duża lampa podłogowa może być regulowana w razie potrzeby, aby skierować światło w dół, bezpośrednio nad oparciem ozdobnego skórzanego fotela (lub luksusowej kanapy) i na stronę: zawiera system wspornikowy, który ułatwia to, nawet z wygodnej pozycji – warto więc rozważyć właśnie taki model.

Jeśli nie ma miejsca na lampę podłogową, to kinkiet jest więcej niż wystarczający. Na rynku możesz znaleźć całe mnóstwo świetnych, elastycznych lampek do czytania, w tym opcje LED i lampy, które można odbić i rozproszyć z sufitu.

Teraz, gdy masz już swoje światła, możesz pomyśleć o powiększeniu i spersonalizowaniu schematu oświetlenia przestrzeni do czytania.

Personalizacja systemu oświetlenia biblioteki

Czy twoja matka powiedziała ci, żebyś nie czytał w słabym świetle? Okazuje się, że chociaż dłuższe okresy pod niewystarczającym światłem powodują stres i trochę zmęczenia oczu, efekty te nie są trwałe. Zbyt jasne światło może być jeszcze gorsze – dlaczego nie zainwestować w ściemniacz podłogowy obsługiwany stopą?

Warto również pomyśleć o zastosowaniu lamp LED do oświetlania półki na książki – nawet z programowalnymi diodami LED zmieniającymi kolory! Ale prawda jest taka, że prawie każde małe oświetlenie podszafkowe załatwi sprawę.

Jeśli czytasz przy biurku, a nie na krześle (nie rozumiemy tego w ogóle), możesz odtworzyć wygląd bibliotek, które wydają się istnieć tylko w filmach z Hollywood, dzięki ciepłej, równomiernej lampie stołowej, która rozprowadza światło równomiernie wokół biurka. Zamontowany na świetnym biurku model retro lampy załatwi sprawę.

Czy masz jakieś inne wskazówki dotyczące tworzenia wygodnej, klasycznej biblioteki domowej z oświetleniem? Daj naszym czytelnikom znać w komentarzach, z chęcią sami też poszerzymy swoją wiedzę na ten temat, dlatego naprawdę wszystkie opinie i komentarze pozostawione na naszym blogu są naprawdę jak najbardziej mile widziane!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*