Dlaczego warto rozważyć psychoterapię online

psychoterapiaonline

Już w latach 70-tych minionego wieku pojawiły się pierwsze próby zastosowania komunikacji komputerowej dla zademonstrowania możliwości terapii na odległość.

Obecna, dobrze już zakorzeniona w świadomości społecznej forma tego zjawiska, zaczęła intensywnie przybierać na popularności w ostatnich latach dzięki postępującej digitalizacji życia codziennego oraz pojawieniu się pandemii COVID-19, w trakcie której trwania, była często jedynym sposobem na poprawienie dobrostanu psychofizycznego pozostającego w permanentnej izolacji społeczeństwa. W tym artykule spróbujemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat jej fenomenu oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące nie tylko samej terapii online, ale i zagadnień związanych z naszym zdrowiem psychicznym.

Jak zdefiniować psychoterapię online?

Psychoterapia online to w podstawowym założeniu wciąż tradycyjna forma terapii tyle, że w nowej, związanej z postępem technologicznym odsłonie, dzięki której sesje terapeutyczne odbywają się w sieci za pomocą narzędzi posiadających dostęp do kamery takich jak na przykład laptop, tablet lub smartfon.

Najpopularniejszymi obecnie aplikacjami stosowanymi w psychoterapii online są Skype, Zoom, Google Meets oraz WhatsApp, ale te najbardziej innowacyjne serwisy internetowe świadczące usługi terapii online i zrzeszające certyfikowanych terapeutów jak na przykład trzymsie.pl, nieustannie pracują nad wdrożeniem rozwiązań, które umożliwią pacjentom łączenie się ze swoimi terapeutami bezpośrednio z poziomu swojej platformy.

Kto szczególnie zyska na możliwości skorzystania z formatu psychoterapii online?

W pierwszej kolejności terapia online będzie zbawienna dla wszystkich tych, którzy z uwagi na zamieszkiwanie terenów podmiejskich i wiejskich do tej pory mieli ograniczony dostęp do placówek oraz specjalistów świadczących usługi z zakresu zdrowia psychicznego.

Zyskają również osoby z niepełnosprawnościami oraz ciężkimi schorzeniami, które ograniczają ich mobilność oraz wszyscy narzekający na permanentny brak czasu spowodowany najczęściej godzinami, a także intensywnością swojej pracy.

Nie można również zapomnieć o grupie tych, którzy czują się lepiej w swojej prywatnej strefie komfortu i pragną zaoszczędzić sobie stresu związanego z jej opuszczeniem oraz osobach, które po prostu preferują kontakt w zdalnym formacie.

Czy terapia online posiada udowodnioną skuteczność?

Badania na temat skuteczności psychoterapii online trwają już od 2002 roku i obecnie jednoznacznie oceniają ją jako w pełni wartościową oraz skuteczną formę wsparcia dla osób jej potrzebujących.

Oczywiście nie można zapomnieć, że sukces samej terapii zawsze zależeć też będzie od właściwego nastawienia pacjenta, a także umiejętności oraz doświadczenia terapeuty w trudnej i wymagającej sztuce jaką jest prowadzenia terapii zdalnej.

W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć wizytę u terapeuty?

Jest wiele powodów, które predysponują nas do kontaktu ze specjalistą zdrowia psychicznego. Nie mniej, w pierwszej kolejności warto wymienić chęć:

  • poprawy naszego zdrowia psychicznego
  • nabycia nowych umiejętności, które pomogą nam lepiej radzić sobie z trudnościami życia codziennego

  • poprawy w zakresie nawiązywania i podtrzymywania właściwych relacji interpersonalnych

  • rozwijania własnej świadomości oraz zrozumienia emocji, które nam towarzyszą

  • otrzymania wsparcia i empatii w trudnych sytuacjach życiowych, których doświadczamy

Występowanie jakich problemów powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty?

  • depresja oraz nieustające uczucie przygnębienia
  • trudności w nawiązaniu i utrzymywaniu właściwych relacji z innymi ludźmi

  • lęki i fobie uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie

  • nieumiejętność radzenia sobie ze stresem

  • uzależnienia oraz inne, dramatycznie szkodliwe dla naszej kondycji psychofizycznej zachowania, takie jak samookaleczenia lub pojawiające się myśli samobójcze

Jeśli doświadczamy któregoś z wyżej wymienionych stanów lub problemów, zdecydowanie nadszedł czas na konsultacje ze specjalistą, który pomoże nam zdefiniować ich istotę oraz wskazać dalszą drogę postępowania, która pozwoli nam się z nimi uporać.

Czy i dlaczego warto zdecydować się na wybór terapii online?

Psychoterapia daje nam możliwość łatwiejszego i powszechnego dostępu do pomocy terapeutycznej bez konieczności wychodzenia z domu, a także jest równie skuteczna jak jej tradycyjna, gabinetowa wersja.

Żyjąc w czasach, które niosą ze sobą tak wiele ułatwień związanych z diagnostyką i możliwością podjęcia skutecznego leczenia, szczególnie powinniśmy zadbać o tą tak ważną przecież sferę naszego życia.

Pierwsza praca? Pora na pierwsze konto bankowe!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*