Gdzie poza Warszawą zrobisz karierę?

56f3de225b8ac79c3de6d4f12497e8f6 (1)

Planując swoją ścieżkę zawodową bierzemy pod uwagę wiele czynników. Nasze zainteresowania, umiejętności, talenty, wartości i nadrzędny cel życiowy. Jeśli chcemy osiągnąć zawodowy sukces, nasze myśli najczęściej wędrują w stronę dużych miast. To właśnie tam perspektywy zawodowe prezentują się najlepiej. Ostatnie lata pokazują, że miejscem, gdzie najlepiej rozwija się rynek pracy i perspektywy zawodowe dla różnych ścieżek kariery jest Kraków. W mieście nad Wisłą czekają na nas cisawe kierunki studiów pełne zajęć praktycznych, a szanse na zatrudnienie w wybranej przez nas branży są naprawdę duże.

Kraków – miasto perspektyw i rozwoju kariery

Kiedyś w poszukiwaniu dobrych studiów prowadzących do stabilnego zatrudnienia i perspektywy rozwoju wyjeżdżaliśmy do Warszawy. To największe miasto w Polsce było głównym centrum biznesowym. Liczba ofert pracy była ogromna, a rynek kusił rozwojem zawodowym w różnych sektorach. Z czasem ze stolicą zaczął konkurować Kraków. Na uczelniach pojawiły się ciekawe kierunki studiów, a na rynku pracy powstały nowe lokalne firmy i duże korporacje stale zatrudniające pracowników. Kraków zdecydowanie może pochwalić się rozwiniętym rynkiem pracy, zwłaszcza w obszarach, takich jak usługi informatyczne, finanse, turystyka i kultura. Kolejną zaletą tego miasta jest niższy niż w Warszawie koszt życia. W stolicy jedzenie, codzienne wydatki i koszy wynajmu niewielkiego mieszkania lub miejsca w akademiku mogą nas zaskoczyć. Na krakowskich studentów i przyszłych pracowników czeka mieszkanie studenckie w Krakowie, które nie ma nic wspólnego z akademikami lat dziewięćdziesiątych. W nowoczesnym budynku oprócz komfortowych pokoi w wysokim standardzie studenci znajdą: strefę nauki, siłownię, saunę, pokój do gier, strefę artystyczną, taras na dachu z możliwością grillowania, pokój do jogi i bardzo dobrze wyposażoną kuchnię. Choć Warszawa jest dobrze rozwiniętym miastem pod względem infrastruktury, transportu publicznego i połączeń międzynarodowych, to Kraków zdecydowanie bardziej zachęca do poruszania się przy pomocy rowerów. Mnogość ścieżek rowerowych oraz fakt, że jest to miasto dużo mniejsze od stolicy sprawiają, że przemieszczać można się szybko i całkowicie ekologicznie.

Na co zwrócić uwagę, planując swoją ścieżkę zawodową?

Część osób od samego początku wie, jakie studia chce wybrać i jaką pracę wykonywać w przyszłości. Pozostali szukają dla siebie najlepszej drogi zawodowej analizując różne scenariusze. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na swoje zainteresowania i pasje. Świadomość tego, czym chcemy się zawodowo zajmować, ułatwia podejmowanie kluczowych decyzji, takich jak wybór kierunków studiów w Warszawie, Krakowie, czy innym dużym mieście. Wybierając studia, a następie karierę zgodną ze swoimi zainteresowaniami, prawdopodobnie będziemy zaangażowanym pracownikiem spełnionym w swojej pracy. Pomocna w wyborze ścieżki zawodowe będzie analiza swoich talentów i umiejętności. Identyfikacja obszarów, w których się wyróżniamy i które chcielibyśmy rozwijać sprawi, że wybierzemy ścieżkę zawodową wykorzystującą nasze mocne strony prowadzące do sukcesu zawodowego. W planowaniu ścieżki zawodowej kluczowe jest wybranie miasta, które da nam największe perspektywy zawodowe. Analizie trzeba poddać rynek pracy i perspektywy zawodowe dla różnych ścieżek kariery. Ważne będzie to, jakie są szanse na zatrudnienie w danej branży, jakie są możliwości rozwoju i jakie są nasze oczekiwane zarobki. Warto wybrać dziedzinę, która oferuje dobre perspektywy rozwoju i stabilność zatrudnienia.

Pierwsza praca? Pora na pierwsze konto bankowe!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*