Dlaczego warto zostać ratownikiem medycznym?

rescuer-1754324_640

Ratownik medyczny to niewątpliwie jeden z zawodów pożytku publicznego. Nie jest sanitariuszem, a osobą wyszkoloną medycznie, która jako pierwsza udziela poszkodowanemu czy choremu pierwszej pomocy oraz przeprowadza z nim wywiad medyczny, jeśli jest przytomny. To niezwykle odpowiedzialna praca i osoba będąca prawą ręka lekarza. Z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w służbie zdrowia. Każdy dzwoniąc po karetkę chce mieć pewność, że ta do niego przyjedzie. Ratownicy medyczni pracują w pocie czoła, a ich dyżury są bardzo długie. Jednak długi czas pracy jest rekompensowany dniem przerwy według kodeksu pracy.

Wymagania dla ratownika medycznego

Aby zostać ratownikiem medycznym należy skończyć studia w tym kierunku, a następnie zdać egzamin państwowy na Ratownika Medycznego. Wtedy należy jeszcze odbyć pół roczny staż w ratownictwie i można podjąć pracę w pełnym wymiarze. Te kroki są niezbędne, aby zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności. Ratownik medyczny to z pewnością praca pełna wyzwań, która wymaga dużej odporności psychicznej i umiejętności podejmowania trafnych decyzji pod presją czasu. Tam, gdzie liczy się ludzkie życie nie ma miejsca na pomyłki. Dlatego ratownik medyczny jest doskonale przeszkolony w kwestii udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Ponadto osoba wykonująca ten zawód musi odznaczać się wysokim poziomem empatii.

Praca pełna wyzwań, ale dająca satysfakcję

Jeśli jesteś taką osobą to zdecydowanie jest to praca dla Ciebie. Zarobki ratowników medycznych są coraz lepsze i z pewnością z czasem staną się adekwatne do odpowiedzialności, jaką ponosi się w tym zawodzie. Oczywiście nie jest to zawód, który posiada same zalety i z pewnością przed ratownikiem medycznym stoi wiele wyzwań. Wielokrotnie trzeba borykać się nawet z agresywnymi pacjentami i w takich sytuacjach również trzeba umieć sobie radzić. Będąc osobą stanowczą trzeba odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Nie raz agresję wykazują członkowie rodziny będący pod wpływem silnych emocji. Trzeba umieć je rozładować, a w razie konieczności znać również chwyty samoobrony. Jednak, żeby nie demonizować trzeba powiedzieć, że takie sytuacje nie są na porządku dziennym, a wszystko rekompensuje wdzięczność większości pacjentów i przeświadczenie, że wykonuje się zawód niezwykle pożyteczny. Na portalu Pracuj.pl można znaleźć oferty pracy dla ratowników medycznych. Wystarczy wpisać swój region i włączyć wyszukiwanie. Warto podkreślić, że system pracy pozwala w przerwach wykonywać inne obowiązki zawodowe, dlatego jest to dobry wybór dla osób nie bojących się wyzwań i podejmowania się dodatkowej pracy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*