Jak wypromować swój nowo otwarty sklep?

shopping-4000414_1280

Prowadzenie sklepu internetowego oferuje większe możliwości niż sklepu stacjonarnego, ponieważ nasze produkty mogą trafić do o wiele większej grupy odbiorców, innymi słowy – grono klientów nie ogranicza się tylko do tych, którzy są w stanie fizycznie dotrzeć do naszej siedziby. Nie oznacza to jednak, że dzieje się to automatycznie, zanim ktokolwiek zrobi zakupy w naszym sklepie online, musi najpierw o nim usłyszeć – właśnie dlatego znalezienie sposobów na wypromowanie swojej działalności jest tak istotne, szczególnie zaraz po otwarciu, kiedy klienci nie mają jeszcze wyrobionej opinii na nasz temat i kiedy nowe osoby nie trafiają jeszcze na naszą ofertę z polecenia. Skuteczna promocja to klucz do sukcesu – jak ona jednak wygląda?

Wiedz, z kim konkurujesz

Pierwszym krokiem do stworzenia jakiegokolwiek planu działania – mowa tu nie tylko o kwestiach marketingowych, ale nawet samym tworzeniu oferty – jest zapoznanie się z aktualną sytuacją na rynku. Musimy wiedzieć, na czym stoimy, czyli wiedzieć co oferuje nasza konkurencja, jak zachęcają klientów do zakupów i jakie są ich ceny. Już na samym początku musimy zdać sobie sprawę, że nie będziemy w stanie stworzyć najkorzystniejszej oferty – nasz sklep nie jest w stanie zaoferować klientom tak wielu produktów i tak niskich cen, jak duże platformy sprzedażowe, które zyskują jeszcze większą popularność dzięki oferowanym promocjom jak na przykład kody rabatowe na mamyje.pl/kody-rabatowe/aliexpress. Jednak to nie oni są naszą bezpośrednią konkurencją. Warto wyszukać mniejsze sklepy online w naszej branży, takie, z którymi możemy konkurować i zwrócić uwagę na elementy, które wyróżniają tych najpopularniejszych sprzedawców. Taka wiedza może pomóc nam w tworzeniu efektywnych planów.

Oczywiście nie możemy oczekiwać, że tylko dlatego, że oferujemy coś podobnego, z dnia na dzień zyskamy taką samą pozycję na rynku. Sklep działający od wielu lat to nie tylko atrakcyjna oferta, ale też zaufanie klientów i wiarygodny wizerunek – jeśli chcemy móc z nim konkurować, musimy więc szukać też słabych punktów, oferując coś wyjątkowego, co pomoże nam się wyróżnić i zacząć tworzyć swoją własną markę.

Nie skupiaj się tylko na sprzedaży

Głównym celem działania sklepu jest sprzedaż konkretnych produktów, jednak wbrew pozorom skupianie się tylko i wyłącznie na rozbudowywaniu asortymentu niekoniecznie prowadzi do zwiększenia zysków. Nawet najciekawsza oferta się nie sprawdzi, jeśli nie zainteresujemy nią klientów. To zainteresowanie możemy budować w różny sposób, przede wszystkim poprzez bezpośrednią komunikację z odbiorcami, na którą pozwala nam obecność w sieci. Jednym z dostępnych rozwiązań jest prowadzenie bloga na stronie sklepu, na którym będziemy dzielić się informacjami nie tylko dotyczącymi nowych rozwiązaniach w naszej działalności, ale również w całej branży – w ten sposób pokazujemy odbiorcom, że naprawdę znamy się na produktach, które sprzedajemy, dzięki czemu stajemy się bardziej wiarygodni.

W tworzeniu swojego wizerunku niezwykle przydatne są również firmowe profile w mediach społecznościowych. Z ich pomocą możemy przekazywać klientom informacje szybko i wygodnie, ale to nie wszystko – równie szybko i wygodnie możemy otrzymywać ich opinie na nasz temat. Nie zawsze będą one pozytywne, lecz nie to jest najistotniejsze- istotne jest to, że mając taką informację zwrotną, możemy jasno wskazać elementy oferty i naszych usług, nad którymi musimy jeszcze popracować, co pozwoli nam dalej się rozwijać i przyciągać nowych klientów.

Istnieje mnóstwo sposobów na promowanie sklepu, najważniejsze jest jednak to, by wybrać takie, które mają największą szansę na dotarcie do naszych odbiorców. Kierując zarówno ofertę, jak i materiały reklamowe bezpośrednio do grupy potencjalnych klientów minimalizujemy koszty takiego przedsięwzięcia i zwiększamy prawdopodobieństwo, że po zobaczeniu reklamy, taka osoba zdecyduje się na zakup naszych produktów.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*