Zalety i wady decyzji o zostaniu przedsiębiorcą

startup-3267505_640

Wiele osób marzy o tym, by zamienić etat na jednoosobową działalność gospodarczą. Z pewnością jest to pomysł pełen zalet, jednak bez wątpienia nie dla każdego. Jeżeli uważasz, że będziesz umiał sam zorganizować sobie pracę, zadbać o aspekty formalne i promocję swojej firmy, warto spróbować. Może to stać się wspaniałą, satysfakcjonującą przygodą i ciekawą alternatywą dla umowy z pracodawcą. Jakie są zalety pracy na swoim? Czy rzeczywiście bycie swoim własnym szefem jest lepszym wyborem niż umowa o pracę?

Sam ustalasz reguły

Jeżeli posiadasz własną działalność, Ty jesteś w niej głównodowodzącym. To dla wielu osób ogromna zaleta. Sam organizujesz sobie dzień pracy, decydujesz, kiedy wziąć urlop. Planujesz również zasady, na których będzie odbywała się Twoja praca. Już nie musisz słuchać rad przełożonych i z trudem forsować swoich pomysłów na zebraniach. To Ty decydujesz w jakim kierunku będzie rozwijać się Twoja firma.

Masz duże możliwości rozwoju

Prowadzenie własnej działalności daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. W każdej branży możesz poszerzać zakres świadczonych usług, lub wybór sprzedawanych towarów. Z czasem możesz powiększać swoją firmę o kolejnych pracowników i lokalizacje. Jeśli jesteś osobą przedsiębiorczą z pewnością czeka Cię ciągły rozwój i raczej nie będziesz narzekać na nudę.

Masz szansę na wysokie zarobki

Dochodem jaki będzie generować Twoja firma nie musisz dzielić się z nikim. No, może z wyjątkiem urzędów, do których wpłaty regulowane są prawnie. Jeżeli uda Ci się zdobyć klientów, masz szansę zarabiać znacznie lepiej niż wtedy, gdy pracowałeś na etacie.

Musisz liczyć się z pracą ponad wymiar etatu

Prowadzenie działalności gospodarczej często wiąże się z pracą w znacznie większym wymiarze niż przewiduje etat. Szczególnie dużo nakładu energii wymaga zdobywanie nowych kontrahentów i rozwijanie nowo powstałego biznesu. To trudna i wymagająca praca.

Nie masz płatnego urlopu ani L4

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, zarabiasz tylko wtedy, gdy jesteś w pracy. Etat daje Ci większe bezpieczeństwo finansowe na wypadek choroby. Decydując się na zrobienie sobie wakacji musisz liczyć się z tym, że zamknięcie przedsiębiorstwa w tym okresie prawdopodobnie zmniejszy Twój miesięczny dochód.

Musisz być specjalistą od wszystkiego

Jeżeli dopiero rozpocząłeś działalność gospodarczą i jesteś w jednej osobie właścicielem i pracownikiem musisz poznać się na wielu rzeczach, które na ogół nie obchodzą pracowników etatowych. Promocja i reklama Twojej firmy czy znajomość przepisów prawnych regulujących Twoją działalność są podstawą do efektywnego prowadzenia przedsiębiorstwa.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*