Nauka czytania – jakie metody będą najlepsze?

reading-1156865_1280

Nauka czytania jest jedną z najważniejszych rzeczy, które dziecko zrobi przed 10 rokiem życia. Dzieje się tak, ponieważ wszystko, od rozwoju słownictwa po wyniki we wszystkich głównych przedmiotach w szkole, jest powiązane z umiejętnością czytania. Czytanie uczy dzieci łączenia dźwięków z literami i łączenia ich ze sobą w celu opanowania umiejętności dekodowania.

Podejście do całego słowa uczy dzieci czytać wzrokowo i opiera się na zapamiętywaniu poprzez wielokrotną ekspozycję na pisemną formę słowa w połączeniu z obrazem i dźwiękiem. Celem tego jest nauczenie dzieci czytania słów, które mają dla nich znaczenie. Słownictwo można następnie połączyć, aby stworzyć historie, do których dziecko się odnosi. Chociaż istnieją różne podejścia do nauki czytania, niektóre z nich sprawdzają się lepiej niż inne dla dzieci, które borykają się z trudnościami w nauce.

Najczęstszy rodzaj dysleksji, dysleksja fonologiczna, powoduje, że osoby mają problemy ze słyszeniem dźwięków składających się na słowa. To utrudnia im wypowiadanie słów podczas czytania i poprawną pisownię. Uczniowie z dysleksją mogą zatem skorzystać z metody, która uczy czytania całych słów i zmniejsza nacisk na proces dekodowania. Taka metoda to wielozmysłowe podejście, które jest szczególnie skuteczne w przypadku dzieci z dysleksją. Łączy naukę wzrokową, słuchową, kinestetyczną i dotykową, aby uczyć programu czytania, pozwalając dzieciom postępować w tempie, które odpowiada im i ich możliwościom.

Żadna dwójka uczniów nie nauczy się czytać dokładnie w ten sam sposób!

Dlatego zachowanie elastyczności w podejściu jest kluczowe. Przydatne może być łączenie metod, strategii nauczania i zapewnianie odpowiednich warunków w klasie, szczególnie uczniom, którzy mają specyficzne różnice w nauce. Pamiętaj, że motywacja jest kluczowa i postaraj się uzbroić w cierpliwość, aby nie wprowadzać negatywnych skojarzeń ze szkołą i nauką. Przydatne mogą być tutaj takie lektury jak czytanie ze zrozumieniem klasa 2. Dowiedz się więcej o motywowaniu dzieci do czytania, różnych rodzajach dysleksji, rozpoznawaniu dysleksji, podejściu do czytania i strategiach pomagania dzieciom z dysleksją – zwłaszcza, jeśli jesteś rodzicem dziecka z takimi problemami.

Umiejętności przed czytaniem

Dzieci zaczynają nabywać umiejętności potrzebne do opanowania czytania od momentu narodzin. W rzeczywistości niemowlę w wieku sześciu miesięcy może już odróżnić dźwięki swojego języka ojczystego od języka obcego, a w wieku 2 lat opanowuje wystarczająco dużo rodzimych fonemów, aby regularnie wytwarzać ponad 50 słów. W wieku 2-3 lat wiele dzieci uczy się rozpoznawać kilka liter.

Mogą cieszyć się śpiewaniem pieśni alfabetu i recytowaniem rymowanek, co pomaga im rozwinąć świadomość różnych dźwięków, które składają się na polskie słowa. Wraz z rozwojem umiejętności motorycznych rozwija się również umiejętność pisania, rysowania i kopiowania kształtów, które ostatecznie można łączyć w litery.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*