Czy poliester i poliamid to ten sam materiał?

scarf-930185_960_720

Tkaniny wykonane ze sztucznych włókien cieszą się od lat sporą popularnością w branży odzieżowej. Często mają sporo zalet, jakich nie mają materiały naturalne. Co więcej, materiały syntetyczne są sporo tańsze niż naturalne, co pozwala producentom obniżyć koszty produkcji, a klientom mniej płacić w sklepach odzieżowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie nienaturalne materiały nie zapewniają komfortu noszenia. Czasem wybieramy wygląd, nie zwracając uwagi na wygodę.

Wśród materiałów syntetycznych służących do szycia odzieży, jednymi z najpopularniejszych tkanin są poliester i poliamid. Choć ich nazwy brzmią podobne, w rzeczywistości są to całkiem różne materiały. Zarówno jedna, jak i druga tkanina mają jednak jeden wspólny mianownik – obie są w stu procentach sztuczne, wytwarza je człowiek z polimerów syntetycznych. Włókna te nie występują więc w postaci naturalnej w przyrodzie. W produkcji poliestru wykorzystywane są między innymi pochodne ropy naftowej oraz innych sztucznych substancji.

Co ciekawe, poliester ma te same składniki co chociażby plastikowe butelki. I tak samo jak one, nie rozłoży się w ciągu najbliższych setek lat. Natomiast włókna poliamidowa są wytwarzane z substancji o nazwie korpolaktam, którą się topi, a następnie miesza z wodą. Choć brzmi to dosyć egzotycznie, nawet w Polsce sporo jest zakładów, które produkują właśnie takie materiały.

Różnice pomiędzy materiałami

Poliester i poliamid mają sporo cech wspólnych, ale tez pod wieloma względami się różnią. Poliamid jest zdecydowanie bardziej wytrzymały i odporny na rozciąganie. Jest tez odporny na plamy i zagniecenia, można więc ubrania z tego materiału zakładać na siebie od razu po upraniu bez konieczności prasowania. Wart jednak pamiętać, że włókna poliamidowe są bardzo wrażliwe na czyszczenie chemiczne i wchodzą w reakcję z wieloma substancjami.

Nie można więc ubrań wykonanych z tego materiału oddawać do pralni chemicznych, gdyż od razu ulegną zniszczeniu. Poliamid jest rzadziej wykorzystywany w przemyśle odzieżowym, pod tym względem poliester dzierży palmę pierwszeństwa. Z poliamidu, jako materiału bardziej wytrzymałego, wyrabia się chociażby chodniki, dywany czy obicia do mebli. W przemyśle odzieżowym materiał ten wykorzystywany jest przy produkcji rajstop i pończoch, wstążek i tasiemek, a także kurtek sportowych.

Zalety poliester

Poliester sprawia, że tkanina jest odporna na zagniecenia, nie kurczy się w praniu i nie trzeba jej prasować. Jest też bardzo wytrzymały, szybko schnie, jest odporny na mole, grzyby czy pleśnie. Nic więc dziwnego, że z tego materiału dosyć często powstaje między innymi odzież sportowa. Poliester daje również możliwość mieszania go z innymi włóknami, dzięki czemu powstają materiały o różnych specjalizacjach.

Jeśli chcemy samodzielnie szyć sobie ubrania czy dodatki z poliestru, pamiętajmy, że materiały dostępne w sklepach mogą być różnej jakości i powstawać z różnych mieszanek włókien. Warto więc na początek zamawiać niewielkie partie materiałów, aby przekonać się, czy faktycznie prezentują się tak samo dobrze, jak to pokazują zdjęcia w sklepie. Dopiero, gdy faktycznie materiał spełni nasze oczekiwania, można się pokusić o zamówienie większej partii.

1 odpowiedzi "Czy poliester i poliamid to ten sam materiał?"

  1. Poliamid i poliester to całkiem inne materiały. Oba wytwarzane są w sposób sztuczny. Są tanie i wytrzymałe, mają też bardzo szerokie zastosowanie. Tkaniny poliestrowe są popularne na rynku, szczególnie odzież sportowa. Poliamid ze względu na dużą odporność chemiczną stosuje się bardziej w przemyśle.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*