Czy mała kawiarnia ma szansę wybić się obok dużej sieciówki? Szczere spojrzenie na przemysł kawowy

restaurant-gen600x300

Prawie dwa miliardy filiżanek kawy są sprzedawane co roku w Polsce – a rynek ten nie ma oznak spowolnienia – 85% z nas odwiedza kawiarnię co najmniej raz w tygodniu. Dobra kawa i smaczne ciastko, wręcz powoli stały się integralną częścią kultury polskiej.

Dobra wiadomość dla właścicieli małych firm jest taka, że jeśli chodzi o marki kawy – każdy może mieć swoją i odnieść sukces. Pomimo zatłoczonego rynku, jest to jedna branża, w której większe nie znaczy lepsze: według danych liczbowych niezależne kawiarnie przewyższają markowe punkty sprzedaży o dwa do jednego. Szybki przegląd danych liczbowych dowodzi, że jest to zdrowy rynek i ma potencjalny obszar wzrostu. Myślisz, że jesteś gotowy na wejście w to? Porozmawiajmy zatem nieco więcej o przemyśle kawowym.

Nie bój się konkurencji!

Nie powinieneś zakładać, że skoro jesteś małym przedsiębiorstwem, nie możesz konkurować z wielkimi graczami. To, co sprawia, że jesteś inny, to również rzeczy, które mogą przyciągnąć potencjalnego klienta. Typowy klient troszczy się o jakość tego, co jest w filiżance, wiedzy baristy i świadomie unika dużych sieciówek, które nie potrafią oddać tej samej dbałości o szczegóły i jakoś, co mniejsze kawiarnie.

Coraz więcej ludzi szuka coraz lepszej kawy, a także stara się uniknąć dużych sieciówek, w których nawet często nie tylko kawa, ale zlewozmywaki na zapleczu są gorszej jakości. Małe niezależne kawiarnie stały się siłą napędową tej zmiany i dlatego warto wejść do tego biznesu właśnie teraz.

Wysoki popyt nie zawsze wiąże się z wielkim zyskiem

Każdy wydaje się myśleć, że w kawie jest dużo pieniędzy – niemniej jednak rzeczywistość polega na tym, że tak ni musi być. Kawy to drogie produkty. Praktyka, wykonana właściwie, wymaga dużo testowania, degustacji i marnotrawienia, zatem jest to branża pasja, a nie z milionowym zyskiem.

Zrób coś innego

LAVAZZA QUALITA OROMinusem dynamicznego rynku jest to, że konkurencja będzie zacięta. Jeśli chcesz się wyróżniać, spróbuj znaleźć unikalny punkt sprzedaży, który odróżnia Twoją markę od setek innych. Np. kawiarnia może specjalizować się w 100% kawie Robusta- co będzie ją wyróżniać w czasach, w których wszyscy uwierzyli, że 100% arabica jest jedynym gatunkiem najwyższej jakości kawy.

Można też zawsze skoncentrować się na tworzeniu nowego doświadczenia klienta, co pozwala też skutecznie rozszerzać bazę klientów. Np. w ciągu dnia można serwować najlepszą kawę w mieście, a w nocy pyszne koktajle, w tym również te z dodatkiem kawy.

Jakość jest wszystkim!

W kontekście obfitości wyszukanych mieszanek i produktów specjalistycznych ma się dzisiaj w tej branży do czynienia z naprawdę wymagającym konsumentem. Niezależność niekoniecznie oznacz a dobry pomysł. Niewielka marka może przyciągnąć konsumentów, ale ten nie wróci, jeśli produkt nie jest na oczekiwanym przez niego poziomie.

Kawa to prosty produkt, który przede wszystkim powinien smakować dobrze. Większość stałych klientów kawiarni nie ma świadomości, że ta konkretna kawa była zbierana ręcznie, suszona na słońcu, dwukrotnie myta – ale codziennie wracają, ponieważ kochają jej smak i to dla właścicieli kawiarni powinna być najważniejsza sprawa . Kawa powinna smakować za każdym razem tak samo dobrze. To takie proste!

Chcesz prowadzić własną kawiarnię? Zainwestuj w profesjonalny sprzęt kawiarniany oraz profesjonalne zlewozmywaki bez których ciężko obejść się w kuchni.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*