Co zrobić by klient wydawał więcej w twoim e-sklepie?

20160315140210-seller-buyer-showroom-customer-sales-referrals

Możesz wydawać setki czy tysiące złotych na kampanie marketingowe, których celem będzie pozyskanie większej liczby klientów dla twojego biznesu. Równie dobrze możesz się zastanowić jak zwiększyć zarobki na pojedynczym kliencie, co może się okazać znacznie łatwiejsze niż pozyskiwanie nowych.

Nowy klient a stary klient

Problem z nowymi klientami polega na tym, że po pierwsze trzeba ich pozyskać informując o istnieniu twojej firmy, twoich produktów i usług, a zatem wydać na to – bardzo często – niemałe pieniądze. Kampanie marketingowe przeprowadzane w tym celu potrafią pochłonąć gigantyczne pieniądze, które nie zawsze przełożą się na oczekiwany wzrost sprzedaży.

Nowi klienci będą mieli również znacznie większe wątpliwości co do twojej oferty. Musisz przekonać ich dlaczego warto z niej skorzystać, uświadomić jakość swoich produktów i pokazać, że oferowane ceny są atrakcyjne.

Na drugim biegunie znajdują się obecni, stali klienci. Ich nie musisz do niczego przekonywać, bo przecież skoro dokonali już u ciebie zakupów, to wiedzą na jakość liczyć, czy ceny są dobre, czy twoja obsługa klienta ich zadowala. Przekonanie takich osób do wydania pieniędzy w twoim sklepie internetowym jest znacznie łatwiej. I z tego powodu warto zastanowić się co zrobić, by pojedynczy klient wydał na zakupy w twojej firmie więcej pieniędzy.

Jak zwiększyć przychody na kliencie

kondensatory tantaloweIstnieje kilka strategii zwiększania przychodów na kliencie. Od croselinguprzez upselling. Ta pierwsza polega na sprzedaży dóbr komplementarnych, którą możesz kojarzyć ze sklepów internetowych pod nazwą „inni klienci kupowali również”. Rozchodzi się o to, że jeżeli klient twojego sklepu internetowego ze sprzętem elektronicznym kupuje laptopa, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie również chciał dokupić myszkę. Dlaczego więc nie miałby tego zrobić za jednym razem, w jednym sklepie?

Druga strategia zwana upsellingiem, polega na sprzedaży dóbr lepszych niż te po które przyszedł klient. Jeżeli klient chce kupić laptopa za 2000 zł, to zawsze można mu doradzić takiego za 3500 zł, bo przecież elektronika szybko się starzeje, a ten za 3500 zł pozwoli mu oglądać filmy w rozdzielczości HD bez żadnych zacięć, a synowi grać w najnowsze gry jeszcze przez najbliższe dwa lata.

Czy opłaca się walczyć o wzrost dochodu na jednym kliencie

Oczywiście, że opłaca się wdrażać takie strategie zwiększania przychodu na pojedynczym kliencie. Najczęściej dla firmy nie wiąże się to z wydatkami, a sam proces jest jednorazowy i zautomatyzowany. Na pewno jest to w stanie widocznie zwiększyć dochody firmy, nie generując specjalnie dużych kosztów. Każda firma powinna postarać się „wycisnąć” z każdego klienta jak najwięcej.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*