Co z tymi konfliktami?

business-3380350_960_720

Codziennie borykamy się z konfliktami zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Codziennie wielu z nas zastanawia się, co z nimi począć. Wielu z nas zaczyna poszerzać swoją wiedzę w zakresie jak radzić sobie z konfliktami, jakie zastosować techniki, aby je rozwiązać?

W tym krótkim artykule chciałbym zachęcić wszystkich, aby spojrzeć na konflikty przez pryzmat słowa ZROZUM. Zamiast poświęcać czas i energię na rozpatrywanie zagadnień związanych z rozwiązywaniem konfliktów, może warto więcej czasu i energii spożytkować na działania mające ograniczyć  ich powstawanie. Jednym z kluczowym narzędzi, które pozwoli nam ograniczyć ilość konfliktów jest ZROZUMIENIE innych. Coraz trudniej jesteśmy w stanie zaakceptować, że ktoś inni ludzie mają inny punkt widzenia. Wielu szefów ma problem ze ZROZUMIENIEM, że ich podwładni inaczej rozumieją jego polecenia, inaczej widzą ścieżkę dotarcia do celu czy po prostu inaczej rozumieją zasady obowiązujące w zespole.

Wielu menedżerów nie chce ZROZUMIEĆ, że mówiąc o tym samym, każdy może usłyszeć coś innego, że patrząc na to samo możemy widzieć coś innego. Szef musi ZROZUMIEĆ, że pracownik jest indywidualnością, że każdy z nich ma swoją wrażliwość na obraz, posiada swój indywidualny sposób zbierania informacji. Brak takiego zrozumienia prowadzi najpierw do słów: „ ale przecież powiedziałem, jak mogłeś zrozumieć to inaczej”, „ dlaczego robisz to w ten sposób, przecież tak jest wygodniej”. Tak najczęściej zaczyna się wiele konfliktów, są one wynikiem braku ZROZUMIENIA. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, że komuś wygodniej jest w inny sposób niż szefowi, że ktoś inaczej zrozumiał słowa przełożonego, bo jego wrażliwość jest zupełnie inna, że ludzie to nie roboty i potrzebują innych bodźców, które ich motywują do działania.

Chcesz unikać konfliktów zacznij os ZROZUMIENIA. Zamiast rozpoczynać konflikt zastanów się dlaczego dana osoba postąpiła w ten sposób, co ją do tego zmotywowało, co miało wpływ na jej postępowanie.

Po porostu ZROZUM innych.

 

Autor:
Artur Płonka
FAKT Aktywne Szkolenia

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*