Palety – nieco historii i trochę trendów

texture-956764_960_720

Paleta, zazwyczaj forma trzeciorzędowego opakowania, jest płaską strukturą używaną jako podstawa do przenoszenia towarów w łańcuchu dostaw. Standardy definiują paletę jako przenośną, poziomą, sztywną, kompozytową platformę wykorzystywaną jako: podstawa do montażu, przechowywania, układania w stosy, przenoszenia i transportu towarów. Producent palet reklamuje je także ładunek jednostkowy, choć często wyposażone są w nadbudówkę, czyli zespół przymocowany do podstawy nośnej palety.

Palety drewniane są używane do:

  • układania w stos
  • przechowywania
  • zabezpieczania
  • transportowania

Mogą być obsługiwane przez takie urządzenia jak wózki widłowe, podnośniki paletowe lub przenośniki, mogą być składowane w magazynie lub w magazynie luzem lub umieszczane w pojazdach transportowych. Paleta jest najbardziej powszechną podstawą dla ładunku jednostkowego, który obejmuje paletę i towary ułożone na niej, zwykle zabezpieczone folią rozciągliwą, taśmą, folią termokurczliwą, klejem, kołnierzem paletowym lub innymi środkami stabilizacji na palety jednorazowe, o czym zresztą możesz dużo więcej przeczytać wchodząc na kalpol.com.pl.

Łączenie palet i zarządzanie nimi

Łączenie palet praktykowane na co dzień w dużych magazynach, staje się coraz bardziej popularne od momentu uch powstania w latach następujących po II wojnie światowej. W przypadku wynajmu, użytkowników palet może korzystać z palety o wysokiej jakości po koszcie związanym tylko z użytkowaniem, a nie z bezpośrednim zakupem palety przemysłowej. Pod tym względem łatwiej przedsiębiorca może zastąpić zapotrzebowanie na zużyte palety, zapewniając niższy koszt za podróż, eliminując jednocześnie odpady stałe i oferując efektywność operacyjną w całym łańcuchu dostaw.

Krótka historia palet

Palety wraz z paletyzowaną manipulacją stanowiły jedno z kluczowych narzędzi logistycznych, jakie pojawiły się w XX wieku. Pojawiły się palety i ewoluowały w ciągu ostatniego stulecia, pomagając w rozwoju nowoczesnej logistyki. Znaczenie palet w dzisiejszym łańcuchu dostaw było znaczące, pozwalając na znaczną poprawę efektywności w zakresie obsługi i transportu ładunków jednostkowych w porównaniu do luźnego układania towarów.

Trendy wschodzące w świecie palet i ich użytkowania

Trendy dotyczące paletowania obejmują inicjatywy mające na celu zwiększenie masy i materiałów z palet, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności, jak również automatyczne identyfikowanie, w szczególności montaż czujników na paletach. Przewiduje się, że palety euro produkcja będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w środowisku magazynowania i logistyki w nadchodzących latach. Na palety w pewnym stopniu wpływają takie kwestie, jak bezpieczeństwo żywności, z naciskiem na właściwe obchodzenie się i składowanie, aby utrzymać palety w czystości, a także łatwość czyszczenia. Kolejnym trendem jest automatyczny system obsługi, który często wymaga wysokiej jakości palet. Dodatkowo, firmy zajmujące się wynajmem palet znajdują synergie, łącząc się z dostawcami kontenerów wielokrotnego użytku – takie podejście jest bardzo mądre i niejako pozwala im poszerzyć swoją komplementarną ofertę.

[TB]

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*